Kanada’da kendisine “Nazi” diyen bir saldırgan Müslüman kadının örtüsünü çıkartmak istedi

Kanada’nın Calgary kentinden Manitoba’ya ailesini ziyaret etmeye gelen Müslüman bir kadın, yolda arabayla giderken kayboldu ve bir yabancıya Pinawa’da yol sordu. Kaniz Fatima isminde öğretmenlik yapan başörtülü Müslüman kadın, sorduğu soruya karşılık sözlü saldırıya uğradığını belirterek neye uğradığını şaşırdığını belirtti.
Kendisine açıkça “Nazi” diyen bir adam Fatima’dan “başındaki havluyu çıkarmasını” istedi. Yaşadığı saldırıyı cep telefonuyla kayda alan Fatima’nın adama “Sen bir ırkçısın!” dediği duyuluyor. Fatima’nın ırkçı ifadesine karşılık saldırgan, “Ben kahrolası bir Naziyim, seni kalt.k. Nazi’nin ne olduğunu biliyor musun?” ifadelerini kullanarak Fatima’nın başındaki örtüyü çıkarmasını istiyor. “Bu benim tesettürüm. Niçin çıkartmam gereksin?” diyerek mukabelede bulunan Fatima’ya daha sonra iki kadının sahip çıktığı görülüyor. Fatima ailesiyle birlikte arabasına binerek daha sonra bölgeden uzaklaştığını aktardı.
CBC News’e konuşan Fatima, ırkçılığın ve İslamofobinin karşısında durmak için sorumluluk hissettiğini belirterek bu ülkenin kendi ülkeleri olduğunu ve bu ülkeye ait olduklarını söyledi. Fatima ayrıca yoldan geçerken kendisini savunan iki kişiyi övdü. Bangladeş’ten 2009 yılında Kanada’ya göç eden Fatima, daha önce böyle ırkçı bir saldırı yaşamadığını belirterek ABD’deki mevcut siyasi durumun bundan kısmen sorumlu olabileceğini söyledi.
Kaynak: http://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/racism-against-calgary-woman-in-p…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook