kanada'da Müslüman aileye saldırı

Kanada’da İslam karşıtı saldırı: 4 kişi hayatını kaybetti

Kanada’da Müslüman aileye ırkçı saldırı gerçekleşti

Kanada‘da ırkçı bir minibüs şoförü, Müslüman ailenin üstüne aracını sürdü. Aileden 4 kişi ırkçı saldırı nedeniyle hayatını kaybetti. Kanada polisi, minibüs şoförünün, aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdüğü açıkladı. Polis gerçekleşen saldırılan İslamofobik nedenlerle yapılmış olabileceğini duyurdu. London Polis Şefi Steve Williams, düzenlenen basın toplantısında, dün gece gerçekleşen ve aynı aileden 4 kişinin öldüğü, 1 çocuğun ağır yaralandığı olaya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Polis Şefi Steve Williams, “Kurbanların, İslam inancından dolayı bu saldırıda hedef alındığına inanıyoruz” diye konuştu. Williams, ırkçı saldırının kasıtlı bir eylem olduğuna inandıklarını söyledi. Müslüman aileden 4 kişinin hayatını kaybetmesini “yıkıcı bir kayıp” olarak nitelendirdi. Ayrıca ırkçı saldırı hakkında bilgisi olan vatandaşların yetkilileri aramaları çağrısı yaptı.

Kanada’da Müslümanlar ırkçı saldırılara aşina

Ülkenin ileri gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) Müslüman aileye karşı gerçekleşen ırkçı saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Müslüman aileye yönelik korkunç saldırıdan dolayı dehşete düşüldüğü kaydedildi. Adaletin yerini bulması gerektiği çağrısı yapıldı. NCCM Başkanı Mustaa Farooq, “İddiaya göre bir adam arabasına bindi, yolda yürüyen Müslüman bir aileyi gördü ve yaşamayı hak etmediklerine karar verdi. Onları tanımıyordu. Bu, Kanada toprağına yönelik bir terör saldırısıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Hükümeti, terör suçlamalarını göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere, saldırganı yasaların izin verdiği ölçüde yargılamaya çağırıyoruz” dedi. Farooq, 2017 yılında Quebec City’de 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı cami saldırısını da hatırlattı. Kanada’daki Müslümanların İslam karşıtı şiddete aşina hale geldiğini belirtti. “İslamofobi nedeniyle bu ailenin kaybı uzun süre derinlere inecek bir acı olacak. Ama bu keder, bizim adaletten ve değişimden yana olduğumuzun zemini olsun” diye konuştu.

Kanada’da gerçekleşen saldırı sonucu 4 kişi öldü

Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde, bir minibüs şoförü aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdü. Biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti. 9 yaşındaki bir erkek çocuğu da saldırı sonucu ağır yaralandı. 20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman adlı sürücü, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 6 kilometre uzakta Cherryhill Bulvarı’nda yakalanarak tutuklandı. Bugün çıkarıldığı mahkemede Veltman hakkında, 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüsten dava açıldı. Ayrıca terörizm suçlamasının da davaya eklenebileceği açıklandı.

kanada'da Müslüman aileye saldırı

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook