Kanada’da giderek artan İslamofobik saldırılara yenisi eklendi, yeni yapılmış İslam kültür merkezi tahrip edildi

Kanada’nın Quebec eyaletinde yer alan Sept-İles şehrinde, yeni yapılmış bir İslam kültür merkezi tahrip edildi. Bu saldırı, ülkede kayıt altına alınan İslamofobik hadiselerin keskin yükselişini gözler önüne sermiş oldu.
CTV News Montreal’den aktarılan bilgiye göre, 38 yaşında bir adam saldırıdan dolayı gözaltına alındı ve sonra 6-8 hafta sonra mahkemenin karşısına çıkacağı sözü üzerine serbest bırakıldı. Facebook’ta yayınlanan fotoğraflar, İslami kültür merkezine binlerce dolarlık zarar verildiğinini gösteriyor. İslami kültür merkezi hasar giderilene kadar kapatılacak. Merkezin resmi olarak önümüzdeki ay için aktif dini hizmet verebileceği planlanmıştı. Merkezin üyeleri bu tip saldırıların tekrarlanabileceği endişesini taşıyorlar.
Özellikle son aylarda Kanada’da İslamofobik saldırılar artıyor. Calgary’de bir camiye bir haftada 2 saldırı düzenlenmişti. Saldırıların birinde Kur’an’ın yakılmış bir kopyası ve nefret dolu bir mektup bırakılmıştı. Saldırılardan önce Calgary Üniversitesi’nin kampüsünde muhtelif yerlerde yaklaşık 40 tane İslamofobik afiş asılmıştı.
Paris saldırıları ve mülteci sayısının artmasıyla birlikte Batı ülkelerinde İslamofobi hızla yükselişe geçmiş durumda. Aşırı sağın siyasi arenada gittikçe daha çok güçlenmesi, Batı ülkelerinde azınlık olarak yaşayan Müslümanları endişelendiriyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook