İsveç’te bir camiye tehdit mektubu gönderildi

İsveç’te bir camiye içerisinde beyaz toz bulunan tehdit mektubu gönderildi

İsveç’te İslam düşmanlığı her geçen gün artıyor. İslam’a ve değerlerine karşı yapılan İslamofobik konuşmalar Müslümanları endişeye sürüklüyor. Son olarak İsveç’te bir camiye İslamofobik saldırı gerçekleşti. İslam düşmanları camiye tehdit mektubu gönderdi. Uppsala kentinde bulunan caminin sözcüsü Shadi Kasskeen, mektubun içinden beyaz toz ile birlikte tehdit mesajı çıktığını söyledi. Doğrudan polise haber verdiklerini söyleyen Kasskeen, “Beyaz toza dokunmadık. Tehdit mesajında ise, ‘sizi burada istemiyoruz’ mesajı vardı. Camiye gelen cemaat bu olaydan dolayı korktu. Çünkü ilk defa böyle bir olayla karşılaşmadık. Daha önce de camimiz tehdit aldı” dedi. Uppsala Emniyetinin açıklamasına göre, mektupla gönderilen beyaz tozun yapılan incelemede zararsız olduğu belirlendi. Nefret ve tehdit suçundan soruşturma açıldı.

İsveç’te bir camiye daha İslam karşıtı saldırı düzenlendi

10 Kasım 2020 tarihinde İsveç’in Malmö kentinde İslam Merkezine bağlı camiye mektup içerisinde “tehlikeli madde” gönderilmişti. Konuya ilişkin açıklamayı İsveç Güney Emniyet Müdürü Kim Hild yapmıştı. Söz konusu maddenin içeriği hakkında bilgi vermeyen Hild, “Soruşturmanın selameti açısından maddenin içeriğini şimdi açıklayamayız. Olayda kimse yaralanmadı. Uzman ekiplerimiz mektubun içindeki maddeyi araştırıyor.” ifadesini kullanmıştı. Hild, cami etrafında güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söylemişti.

Avrupa’da camilere saldırılar artıyor

Avrupa’da İslam düşmanlığı giderek tırmanıyor. Camiler kundaklanıp camları kırılıyor. Cami duvarlarına ırkçı yazılar yazılıyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Hessen eyaletindeki Offenbach şehrinde bir caminin duvarı ve tabelası, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce boyayla kirletilmişti. Caminin duvarlarına terör örgütü lehine sloganlar yazılmıştı. Almanya’nın Hessen eyaletindeki Offenbach şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’ne boyalı saldırı yapılmıştı. Camiye yapılan saldırı polise bildirilmişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’nde yapılan incelemeden sonra, cami dernek yöneticilerince cuma namazından önce temizlenmişti. Offenbach şehrindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’nin Başkanı Selim Tunç, sabah 7.00 sularında caminin 6 noktasının sarı, kırmızı ile yeşil renklerle boyandığını ve çirkin ifadelerin yazıldığını açıklamıştı. Almanya’nın başkenti Berlin’de de benzer bir saldırı yaşanmıştı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’ne, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenmişti. Wedding semtindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi’nin dış cephesine ve yanında bulunan çay ocağının camına yazılar yazılmıştı. Cami derneği Başkanı Şinasi Yaşar, din görevlisinin sabah namazına geldiğinde caminin hemen yanında bulunan çay ocağının camlarındaki yazıları fark ettiğini söylemişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’nin Başkanı Şinasi Yaşar, burada din, dil ve ırk gözetmeksizin yaşamaya çalıştıklarını ifade etmişti. Yaşar, bu saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini söyleyerek, “Belki görenler vardır. Bu, camimize ikinci saldırı. İnşallah son olur.” şeklinde konuşmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook