İspanya’da süpermarkete saldıran saldırganın ‘Allahu ekber’ diye bağırdığı haberi yalan çıktı

11 Ocak 2017’te haber siteleri, İspanya’da süpermarkete bir saldırganın ‘Allahu ekber’ diyerek ateş açtığı haberini paylaştılar. Mail Online adlı İngiliz haber sitesi, İspanya’nın kuzeybatısında Galiçya’da bir süpermarkette silahlı bir adamın ‘Allahu ekber’ diyerek ateş açtığı haberini paylaştı. Ayrıca haberde, bir çalışanın da saldırganın ‘Allahu ekber’ dediğini doğruladığı bilgisine yer verildi. Mail Online’ın haberi sosyal medyada dikkate değer bir ilgiyle karşılandı ve toplam 19 bin kez paylaşıldı.
Ancak bu haberin yayınlanmasının ardından İngilizce haber yapan İspanyol haber siteleri de dahil olmak üzere İspanya kaynaklı haber siteleri polisin İngiliz haber sitelerinde çıkan “cihadist saldırı” haberini doğrulamadığını bildirdi. Spain Report adlı haber sitesi, İngiliz The Sun ve Daily Mail haber sitelerinin habere dair aktardığı hikayenin yanlış olduğunu belirterek polis sözcüsünün açıklamasına yer verdi. Polis sözcüsü, saldırganın terörist bir bağlantısının olmadığını ve saldırganın İspanyol olduğunu söyledi. Saldırganın yerel süpermarketin devamlı müşterisi olduğu ve zihin fakültelerinde azalma olduğu belirtildi.
Polis sözcüsü, saldırganın ‘Allahu ekber’ diye bağırmadığını ve amacının da soygun olmadığını, sıradan/düzenli bir müşteri olduğunu ve Bask kökenli olduğunu bildirdi.
Kaynak: https://www.thespainreport.com/articles/998-170112110429-mercadona-and-p…https://www.buzzfeed.com/aishagani/story-about-a-gunman-screaming-allahu…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook