pegida-irkci-hollanda

Irkçı PEGIDA’dan Ramazan’da mangallı eylem

İslam düşmanlığı Avrupa‘nın her ülkesine virüs gibi yayılıyor. Müslümanlara yapılan baskılar ve saldırılar giderek artıyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç ve Hollanda Müslüman ırkçılığında başı çekiyor. Hollanda’da İslam ve göçmen karşıtlığıyla bilinen “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi, ramazanda iftar saatlerinde cami önlerinde mangallı eylem yapacak. Irkçı hareketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, ülke genelinde 12 kentte cami önünde mangallı eylem yapılacağı bildirildi. 5 eylem için belediyelere izin başvurusunda bulunulduğu belirtildi. “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi, Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle iki yıldır gösterilerine izin verilmediğini söyledi. “Ramazan Mangal Turu” olarak adlandırdıkları eylemlerin yapılmasının önünde herhangi bir engel olmadığını öne sürdü. PEGIDA hareketi önceki yıllarda da ramazan aylarında cami önlerinde mangallı eylemi planlamıştı. Ancak bazı kentlerde belediyeler bu eylemlere izin vermemişti. Bazı kentlerden gelen tepkiler sonucu da eylemlerden vazgeçilmişti.

pegida-irkci-ramazan
Irkçı PEGIDA’dan Ramazan’da mangallı eylem

PEGİDA ilk eylemini Almanya’da düzenledi

PEGIDA, ilk eylemini 20 Ekim 2014’te Almanya’nın Dresden kentinde düzenlemişti. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği iddia edilen bu eyleme 350 kişi katılmıştı. Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine yükselmişti. Fakat daha sonra bu gösterilere katılım azalmıştı. PEGIDA, diğer Avrupa ülkelerindeki yabancı düşmanı gruplara da ilham kaynağı olmuştu.

Kuran-ı Kerim’i çiğneyen kadın ayakkabılı kartpostal

Avrupa‘nın birçok ülkesinde şubesi bulunan PEGIDA (Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar), Hollanda’da 2021’de de çirkin bir provokasyona imza attı. Her fırsatta İslam’a karşı nefret eylemleri gerçekleştiren hareket, yaklaşık 100 camiye Kuran-ı Kerim‘in ayaklar altına alındığını gösteren provokatif içerikli yılbaşı tebrik kartı gönderdi. Posta yoluyla gönderilen zarfın içerisinden Kuran-ı Kerim‘i çiğneyen kadın ayakkabısı figürünün üzerinde “Yeni yılda bol şanslar” yazılı kartpostal çıktı. Birçok caminin yetkilisi olaya tepki gösterdi ve PEGIDA hareketini polise şikayet etti. İslam düşmanı PEGIDA, 2018 yılında da Hollanda’nın Rotterdam kentinde Ramazan Ayı’nda Diyanet Vakfı’na ait Ulu Cami önünde domuz etiyle mangal yapmak için izin istemişti. Yerel yetkililer gösterinin bir hak olduğunu ama seçilen mekanın kutuplaşmaya sebebiyet vereceği endişesiyle izin vermemişti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook