Hollandalı aşırı sağcı Wilders’ten ödüllü “Muhammed Peygamber karikatür yarışması”

Hollanda’da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda, “Muhammed Peygamber karikatür yarışması” düzenleyeceğini açıkladı.
Aşırı sağcı lider, yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini söyledi.
Yarışmada birinci olan karikatüre 5.000 euro, ikinciye ise, 2.500 ödül verilecek.
Wilders ödül miktarının, adının açıklanmasını istemeyen “cömert bir bağışcı” tarafından ödeneceğini söyledi.
Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2105 yılında ABD’nin Texsas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak.
Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, “Hollanda’da daha az Faslı” söylemi nedeniyle suçlu bulunduğu ancak ceza almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığını da duyurdu.
PVV lideri, Hz. Muhammed’i (sav) konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor.
Hollanda’da mecliste temsil edilen her parti, yılda bir kez mecliste resmi bir etkinlik düzenleyebiliyor.
Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle buluşma günü olarak değerlendiriyor. PVV’nin böyle bir geleneği yok. O nedenle aşırı sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor.
Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. Bu nedenle parlamentonun en güvenli yer olduğunu savunuyor.
“Ancak en büyük tehlike ifade özgürlüğünün sınırlanması” diyen Wilders, yarışmanın kışkırtma amacıyla değil, düşünce özgürlüğünün altını çizmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.
Kaynak: BBC
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook