Hollanda’da camiye taşlı saldırı

Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı

Avrupa’da İslam düşmanlığı giderek tırmanıyor. Camiler kundaklanıyor. Camları kırılıyor. Duvarlarına ırkçı yazılar yazılıyor. Almanya’daki cami saldırılarından sonra son olarak Hollanda’da da bir camiye saldırı düzenlendi. Hollanda’da Milli Görüş Federasyonuna bağlı Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı düzenlendi. Ayasofya Camii’nin camları parke taşlarıyla kırıldı. Saldırganın kim olduğu bilinmiyor. Kimliği belirsiz bir  İslam düşmanının yatsı namazından sonra geldiği ve yüzünü kamufle ettiği bildirildi. Ayasofya Camii Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Cırık, daha önce Federasyona bağlı diğer camilerde de benzer saldırılar olduğunu açıkladı. Saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ayasofya Camii Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Cırık caminin güvenliğinin ve çevresindeki sokak lambalarının artırılması talebinde bulunduklarını bildirdi. Saldırıya dair görüntüler polisle paylaşıldı ve saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Hollanda’da Ulu Camii’ye de saldırı düzenlenmişti

2 gün önce Hollanda’da Ulu Camii’ye ırkçı saldırı düzenlendi. Utrecht kentindeki caminin giriş kapısı ve duvarına Müslümanlara hakaret içeren yazı yazıldı ve gamalı haç çizildi. Ulu Cami Vakfı camiye yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vakıftan yapılan açıklamada, nefret dolu sözlerin toplum içerisinde korku ve endişe oluşturduğu, buna rağmen bu tür saldırıların kendilerini yapılan hizmetlerden, birlik ve beraberlikten alıkoymayacağı ifade edildi. Vakıf, aynı bölgede, aynı gece iki sinagoga da benzer saldırıda bulunulduğu ve her türlü şiddetin karşısında olduklarını belirtti. Yerel basında çıkan haberlerde ise polisin 44 yaşında bir şüpheliyi gözaltına aldığı ancak 3 saldırıyı da gerçekleştiren kişinin aynı kişi olup olmadığının henüz belli olmadığı aktarıldı.

Avrupa’da camilere saldırılar artıyor

Avrupa’da İslam düşmanlığı giderek tırmanıyor. Camiler kundaklanıp camları kırılıyor. Cami duvarlarına ırkçı yazılar yazılıyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Hessen eyaletindeki Offenbach şehrinde bir caminin duvarı ve tabelası, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce boyayla kirletilmişti. Caminin duvarlarına terör örgütü lehine sloganlar yazılmıştı. Almanya’nın Hessen eyaletindeki Offenbach şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’ne boyalı saldırı yapılmıştı. Camiye yapılan saldırı polise bildirilmişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’nde yapılan incelemeden sonra, cami dernek yöneticilerince cuma namazından önce temizlenmişti. Offenbach şehrindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camisi’nin Başkanı Selim Tunç, sabah 7.00 sularında caminin 6 noktasının sarı, kırmızı ile yeşil renklerle boyandığını ve çirkin ifadelerin yazıldığını açıklamıştı. Almanya’nın başkenti Berlin’de de benzer bir saldırı yaşanmıştı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’ne, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenmişti. Wedding semtindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi’nin dış cephesine ve yanında bulunan çay ocağının camına yazılar yazılmıştı. Cami derneği Başkanı Şinasi Yaşar, din görevlisinin sabah namazına geldiğinde caminin hemen yanında bulunan çay ocağının camlarındaki yazıları fark ettiğini söylemişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’nin Başkanı Şinasi Yaşar, burada din, dil ve ırk gözetmeksizin yaşamaya çalıştıklarını ifade etmişti. Yaşar, bu saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini söyleyerek, “Belki görenler vardır. Bu, camimize ikinci saldırı. İnşallah son olur.” şeklinde konuşmuştu.
Kaynak: TRT HABER

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook