Hollanda’da aşırı sağcılar okulun ilk gününde Müslüman çocukları ölümle tehdit etti

Aşırı sağcı protestocular Leiden’da İslami bir ilkokulun kapılarına kurukafa astı. Yaz tatilinin ardından çocukların ilk okul gününde gerçekleşen olayda, IBS Er-Riseleh okuluna gelen öğretmenler, okul binasının kapılarına bağlanmış bir bisiklet ile Avrupa’daki terör saldırılarına işaret eden bir not buldular. Notta, “Kendi köklerimizle bu sorunla mücadele etmemiz gerek.” yazıyordu.
Okul yönetimi tarafından yapılan açıklamada, olayın polise bildirildiği belirtildi. Okul sözcüsü Omroep West, “Bu tip olayları öğrencilerimizden uzak tutmaya çalışıyoruz ancak onlar bisiklet park alanına giremeyeceklerini görebiliyorlar.” dedi. Yaşanan olaydan ötürü derin bir şok içinde olduklarını belirten West, “İnsanların kafasının içinde neler olduğunu bilemezsiniz. Birçok meslektaşımız kendisini güvensiz hissediyor ancak polislerin bölgede kontrol yaptığını görmedik.” ifadelerini kullandı.
Irkçı örgüt PEGİDA’nın Hollanda örgütü, Twitter hesabından yaşanan olayı “Leiden’daki halk tarafından gerçekleştirilen protesto eylemi” olarak tanımladı.
Kaynak: http://www.dutchnews.nl/news/archives/2017/08/far-right-protesters-lock-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook