Hollanda Sağlık Bakanı, İslâm’ı hedef alan açıklamalar yaptı

Hollandalı siyasilerden Müslümanları hedef alan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçen hafta Başbakan Rutte’nin bir televizyon programında, darbe girişimi sonrası Rotterdam’da sokağa inen Türkler için “defolun Türkiye’ye gidin” demesinden sonra, Sağlık Bakanı Edith Schippers de benzer söylemlerde bulundu.
Sağlık Bakanı Schippers, verdiği bir demeçte “Artık kim İslam’ı eleştiren kitaplar yazıp, karikatürler çizebiliyor veya film yapabiliyor? Burada kültürler çatışıyor. Belli etmeden toplumumuzun temel değerlerine zarar veriliyor. Bu tehdidi engellemek için Suudi Arabistan, Türkiye, İran gibi ülkelerden, Hollanda’daki kuran kursları ve camilere aktarılan parayı durdurmamız gerek.” ifadelerini kullandı.
Bakan ayrıca konuşmasını “Radikal siyasi İslami yasaklamamız gerek. Biz; kültürümüze, özgürlüklerimize ve toplumsal dayanışmamıza değer veren bütün Hollandalılar, değerlerimize sahip çıkmalıyız.” sözleriyle sürdürdü.
Bu açıklamalara ilişkin Hollandalı tarihçi Han van der Horst, yaptığı değerlendirmede, Bakan’ın dikkatleri sağlıkta yaşanan sorunlardan ziyade başka noktalara çekmeye çalıştığını söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook