Hindistan’da bir trende Müslüman aileye ırkçı çete saldırdı

Hindistan’ın en büyük eyaleti olan Uttar Pradesh’te trenle yolculuk eden Müslüman bir aile bir çete tarafından barbarca saldırıya uğradı. Hadise, Shikohabad-Kasgang yolcu treninde 12 Temmuz çarşamba günü gerçekleşti. Ancak hadiseye ilişki video olaydan iki gün sonra sosyal medyada viral oldu. Daha sonra olayla ilişkili olarak üç kişi polis tarafından tutuklandı.
Trende gerçekleşen saldırıda, 30 erkeğin taş ve sopalarla aileyi dövdüğü kaydedildi. Yerel medyanın aktardığı bilgiye göre, aile üyelerinden 4 kişinin kemiklerinde çatlak veya kırık oluştu, neredeyse hepsi midesinden yaralandı. Kurbanlardan biri olan 50 yaşındaki Muhammed Şakir, Times of India’ya yaptığı açıklamada, ırkçı çetenin ailesindeki kadınların başörtülü olduğunu fark etmesinin ardından saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. Şakir, “Bize demir çubuklarla saldırdılar, eşyalarımızı çaldılar, kadınlarımıza sarkıntılık ettiler. Benim 17 yaşındaki fiziksel ve zihinsel engelli olan oğluma bile kıydılar. Çetedeki bazıları bize sözlü saldırıda bulunarak, “Öldürün onları. Onlar Müslüman.” dedi. Bizi bayıltana kadar dövmeye devam ettiler.” açıklamasında bulundu.
Hindistan’da Müslümanlara yönelik linç olaylarında tehlikeli bir artış yaşanıyor. Geçen ay, 16 yaşındaki Junaid Khan ismindeki Müslüman genç, Delhi’den Mathura’ya doğru giden bir trende saldırıya uğramış ve öldürülmüştü. Öldürülme gerekçesi ise, çantasında sığır eti taşıdığı iddiasıydı. Modi’nin 2014’te iktidara gelmesinin ardından ülkenin pek çok eyaletinde sığır kesimine yönelik cezalar daha katı uygulanmaya başladı.
Kaynak: http://aa.com.tr/en/asia-pacific/india-mob-brutally-assaults-muslim-fami…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook