Gazete bayisi çalışanı, müşterilerine tesettürlü olduğu için kargolarını teslim etmedi

Fransa’nın Albi kentinde, başörtülü olduğu gerekçesiyle müşterilerine gelen kargoyu teslim etmeyi reddeden gazete bayisi görevlisi mahkeme tarafından ayrımcılık yapmaktan suçlu bulundu.
Fransa’da Albi Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, başörtülü müşterilerine gelen kargoyu örtüsünü çıkarmadığı sürece teslim etmeyeceğini söyleyen gazete bayisi görevlisinin, “dini görünüşü nedeniyle bir kişiye ayrımcılık yapmak” suçunu işlediği belirlendi.
Savcının 3 ay ertelenmiş hapis cezası talebinde bulunduğu davada, mahkeme davacı 4 kadın ve davaya müdahil olan insan hakları ve ırkçılıkla mücadele derneklerine toplam 9 bin avro para cezası ve tazminat ödenmesini hükmetti.
Yerel La Depeche gazetesi, kargo teslim işlemlerini de yürüten gazete bayisinin sahibi Marie Pinier’in mahkemede, çalışanın davacıların yüzünü gördüğünü fakat başlarını da açmasını istediğini söylediğini belirtti.
2016-2018 yılları arasında meydana gelen olayda, şehirde yaşayan 4 Müslüman kadına hizmet etmeyi reddeden bayi görevlisinin tavrı tartışma yaratmış, insan hakları dernekleri olaya tepki göstermişti.
Kaynak: NTV

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook