Danimarka’da İslam karşıtı ırkçılar vites yükseltti: “Sakallı doktorlara yasak getirilsin!”

Avrupa’da ırkçı partilerin İslam karşıtı talepleri bitmiyor. Danirmaka Halk Partisi, şimdilik dalga geçilen yeni bir talepte bulundu: “Hastanelerde ‘gür sakallı doktorlar’ çalıştırılmasın.” Kur’an-ı Kerimin yakılmasına ceza verilmemesi için anayasa değişikliğine gidilmişti.
Danimarka’da gür sakalı yasaklama yönündeki ilginç talep, yaklaşan yerel seçimlerde Halk Partisi’nin adaylarından biri olması beklenen Henrik Throup’tan geldi. Tartışma yaratan açıklamasında sakal yasağının “Müslüman gelenekleri karşısında diz çökmeye” karşı bir önlem olduğunu savunan Throup, Danimarka’da İslamlaşma tehlikesinin endişe verici boyutlara geldiğini öne sürdü. Ulusal basına konuşan Halk Partili adaya göre uzun sakal bırakmak kişisel bir tercihin çok ötesinde dinî bir sembol, bu hâliyle hastanelerde gür sakallı doktorların boy göstermesi kabul edilemez bir durum.
Ayrımcı talebi sosyal medyada ironik bir dille ele alan Danimarkalılar Santa Claus (Noel Baba), Platon ve çok sayıda “sakallı” tarihi şahsiyetin fotoğraflarını paylaşarak Throup’a “Peki bunlar hakkında ne diyorsun?” diye sordu. Sosyal medya kullanıcılarının arasında Hz. İsa çizimlerinin yanı sıra Halk Partisi’nin “gür sakallı” bazı adayların fotoğraflarını paylaşanlar da vardı. Paylaşımlardan en çok dikkat çekeni, “tıbbın babası” olarak bilinen Hipokrat’ın sakallı büstünün fotoğrafları oldu.
Irkçı teklife Danimarka siyasetinin önde gelen figürleri de alaylı biçimde tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen “gür sakal yasağı”nı hatırlatarak kişisel Facebook hesabında şu ifadeye yer verdi: “Danimarka’ya bir maske geçirelim bari, olacağı bu.” Meclis’teki diğer partilere mensup siyasetçilerden de teklife destek vermeyecekleri açıklaması geldi. “Gür sakal yasağı” yasalaşmayacak gibi görünse de, Avrupa’da ırkçı partilerin eskisinden çok daha cüretkar biçimde yasakçı fikirlerle gündeme geliyor oluşu dikkat çekiyor.
Kaynak: http://www.perspektif.eu/2017/11/22/sakal-yasagi-danimarka/

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook