Belçika’da nikah memuru Müslüman gelin kendisiyle tokalaşmadığı için nikahı kıymadı

Belçika’nın Flaman bölgesinde bulunan Mechelen şehrinde kıyılması öngörülen bir nikah, gelinin nikah memuru ile tokalaşmak istememesi üzerine iptal edildi.
Mechelen şehrinde yaşayan Müslüman çift, 7 Mayıs’ta resmî nikah için belediyeye başvurdu. Gelinin girişte kendilerini selamlamak için elini uzatan nikah memuru ve encümen Marc Hendrickx (N-VA, Yeni Flaman İttifakı Partisi) ile tokalaşmayı reddetmesi üzerine nikah memuru nikahı bu şartlar altında kıymayacağını belirtti.
Hendrickx ile tokalaşmayı reddeden Müslüman kadın, encümene dinî ve kültürel gerekçelerden dolayı kendisiyle tokalaşmayacağını bildirdi.
Encümen ise bunun üzerine belediye binasında dinî gerekçelerin yerinin olmadığını, saygı çerçevesinde tokalaşmanın Belçika toplumunun kültürünün bir parçası olduğunu söyleyerek bu şartlar altında nikahı kıyamayacağını söyledi.
Bunun üzerine çift belediye binasını terk etti ve resmî nikahları kıyılamadı. Hendrickx tokalaşmayan çiftin nikahlarının kıyılıp kıyılmayacağına dair yaptığı açıklamada “Görevli nikah memuru ben olduğum sürece öyle birşey olmayacak. Bu şartlar altında bunu yapmak isteyen başka birini bulacaklarını da sanmıyorum.” dedi.
Kaynak: Perspektif

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook