Avusturya başbakanı Türk bakanların Avrupa Birliği ülkelerindeki referandum aktivitelerinin yasaklanmasını istiyor

Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacak olan referandum, Avrupa’nın demokrasi ve özgürlükler konusundaki ikiyüzlülüğünü de açığa çıkardı. Bakanların referandum kampanyası ile ilgili programlarına yasak getirerek Türkiye düşmanlığını gözler önüne seren Almanya ve Hollanda’dan sonra Avusturya’dan da çılgınca bir yasak önerisi geldi. Welt am Sonntag gazetesinde yayınlanan bir söyleşide Avusturya Başbakanı Christian Kern Türk siyasetçilerin kampanya etkinliklerinin AB çapında yasaklanmasını istedi. Kern, ancak bu şekilde Almanya gibi birlik üyelerinin tek başlarına Ankara’nın baskısından kurtulabileceğini savundu.
Kern’in açıklamalarına AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’ten tepki geldi. Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kern’in önerisini, “Vatandaşlarımızla biraraya gelmemizi engellemek için AB’yi kullanmayı önermek ifade ve toplanma özgürlüğü ihlalinde yeni bir aşama” diye yorumladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın perşembe akşamı Gaggenau’da, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de pazar akşamı Köln ve ardından Frechen’da katılacağı referandum etkinliklerinin iptal edilmesine Türkiye sert tepki göstermiş, Türk yetkililer Almanya’nın kararının demokratik olmadığı eleştirisinde bulunmuştu.
Kaynak: http://www.dw.com/tr/avusturya-t%C3%BCrk-siyaset%C3%A7ilere-abde-kampany…http://www.ahaber.com.tr/gundem/2017/03/06/avusturya-basbakani-christian…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook