Aşırı sağın iktidarda olduğu Avusturya’da Eğitim Bakanı “Öğretmenler başörtü takmamalıdır” dedi

Merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisinin (FPÖ) oluşturduğu hükümetin İslam, yabancı ve sığınmacı karşıtı programının yanı sıra göreve henüz başlayan bakanların açıklamaları, ülkede bulunan Müslümanlar başta olmak üzere yabancıları ve sığınmacıları kaygılandırıyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşıtlığını her fırsatta dile getiren aşırı sağcı hükümet, Müslümanlara ait kurumlar, yabancı ve göçmenlere karşı sert uygulamaları hayata geçirmek istiyor.
Aşırı sağcı hükümetin coğrafya Profesörü yeni Eğitim Bakanı Fassmann’ın, “Din dersleri ve özel okullar hariç, öğretmenlerin başörtüsü takmaması gerektiğine” dair ifadeleri, 1912’den itibaren İslam dininin resmen kabul edildiği Avusturya’da yaşayan Müslümanların tepkisine neden oldu. Başbakan Sebastian Kurz’un dışişleri ve entegrasyon bakanlığı döneminde çeşitli vesilelerle gündeme taşıdığı öğretmenlik gibi bazı memuriyetlerde başörtüsünün yasaklanmasına yönelik girişimlerin bu dönemde yeniden filizlenerek ülke gündemini ciddi oranda meşgul edeceği tahmin ediliyor.
Avusturya İslam Cemaati (İGGÖ), Viyana İslam Federasyonu (İFW) ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) gibi Türk-İslam dernekleri ve teşkilatları Eğitim Bakanı Fassmann’ın yaptığı açıklamaları kınayarak bu sözlerin açıkça “ayrımcılık” olduğu uyarısında bulundular.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/avusturyanin-yeni-egitim-bakanina-basortusu-te…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook