Almanya’da SPD Genel Başkanı Gabriel, selefi camilerinin yasaklanmasını istedi

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Almanya’da radikal İslamcılıkla daha sert şekilde mücadele edilmesini istedi. Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel, “Selefi camilerin yasaklanması, cemaatlerinin dağıtılması ve vaizlerinin sınır dışı edilmesi gerekiyor, hem de olabildiğince kısa süre içerisinde” dedi.
Gabriel, şiddet çağrısı yapan hiç kimsenin din özgürlüğünün koruması altında olamayacağını söyledi. SPD Genel Başkanı, “Bu konuda benim toleransım sıfır” dedi.
Der Spiegel’e yaptığı açıklamada Gabriel sözlerini şöyle sürdürdü: “İslamcılık ve terörizme karşı mücadelemizde ciddiysek, bunun bir kültür savaşı olması gerekiyor” dedi. Toplumdaki birlik ve beraberlik duygusunun güçlendirilmesi gerektiğini belirten Sosyal Demokrat politikacı, “Semtlerin yitip gitmemesi, köylerin sefalete düşmemesi, insanların radikalleşmemesi için mücadele etmeliyiz” dedi.
Gabriel, Suriye’ye giden IŞİD yanlılarının yarısına yakının Alman, çoğunun da Alman anne-babadan doğma kişiler olduğunu hatırlattı.
Selefilik, Almanya’da en hızlı büyüyen radikal İslamcı akım olarak biliniyor.
Ancak Müslümanlar arasında selefi yorumu seçen herkesin otomatik olarak terörle ilişkilendirilmesi, din özgürlüğü açısından tartışma yaratıyor.
Kaynak: http://www.dw.com/tr/gabriel-selefi-camileri-yasaklanmal%C4%B1/a-37037047

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook