alman-halki-irkcilik

Alman halkı ülkedeki ırkçılığı kabul ediyor

Almanya Aile Bakanı Lisa Paus ülkede yaşayanların yüzde 90’ının ülkede ırkçılık olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Lisa Paus, Berlin’de “Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılık İzleme” kurumunun 5 bin kişiyle görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarını duyurdu. Paus, ırkçılığın Almanya’da temel anayasal değerlere zarar verdiğini belirtti. Paus, “Araştırma sonucuna göre, Almanya’da yaşayanların yüzde 90’ı ülkede ırkçılık olduğunu kabul ediyor. İstesek de istemesek de ırkçılık her yerde ve hepimizi etkiliyor. Hatta ırkçılık sonucu hayatını kaybedenler oluyor.” diye konuştu. Araştırma, Almanya’da yaşayanların yüzde 22’sinin en az bir kere ırkçılık yaşadığını ortaya koydu. Araştırmada, Müslüman karşıtı ırkçılığın, Müslüman kadınları Batı toplumlarında “bütünleştirilebilir” bir azınlık olarak kurguladığı ve bu şekilde dışladığı ifade edildi. Almanya’da dini aidiyete odaklanmanın, daha önce “misafir işçi” veya “yabancı” olarak değerlendirilen nüfus gruplarının giderek daha fazla “Müslüman” olarak yorumlanmasının nedeninin, bir algı değişikliğinin sonucu olduğu aktarıldı.

Müslüman olmak tek başına bir “sorun”

Müslüman olmanın, tek başına bir “sorun” hatta bir “tehlike” olarak algılandığı kaydedilen araştırmada, dini mensubiyetin ırksallaştırıldığı dile getirildi. Araştırmaya göre, nüfusun dörtte birinden fazlası, sosyal gruplar arasındaki eşitsizliğin meşru olduğu fikrini paylaşıyor. Almanya’da birçok kişi hala insan ırklarının varlığına inanıyor. Irkçı grupların genç üyeleri arasında doğrudan ırkçılık deneyimleri daha sık hale geliyor. Almanya’da ırkçılığın varlığından neredeyse hiç kimsenin şüphesi olmadığı ifade ediliyor.

Almanya’da camilere saldırıların da sonu gelmiyor

Almanya’daki İslam karşıtları Müslümanların ibadethanelerine zarar vermeye devam ediyor. Müslüman ırkçıları bu kez Almanya’daki İslam Kültür Merkezi‘ne ateş açtı. Halle kentinde, içinde bir caminin de bulunduğu İslam Kültür Merkezi Derneği’ne üç el ateş edildi. Halle Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamada bulundu. İslam Kültür Merkezi’nin yakınında bulunan iki kişinin silah sesleri duyduğu ve 3 merminin bina cephesine isabet ettiği bildirildi. Karşıdaki apartmandan ateş edildiği bilgisi üzerine polis, bir dairede bulunan 2 silaha el koydu. Ev sahibinin siyasi suçlardan kaydı bulunmadığı ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi‘nin sosyal medya hesabından da saldırıyla ilgili paylaşım yapıldı. Paylaşımda, Halle’deki camide bulunan inananların bir kez daha saldırıya hedef olduğu açıklandı. “Allah’a şükür bu kez kimse yaralanmadı. Müslüman düşmanlığı ve ırkçılık sözlerde kalmıyor” ifadeleri kullanıldı. Ardından da şüpheliyi yakalayan Halle polisine teşekkür edildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook