İslam-dusmanligi-abd

ABD’li profesörden İslam karşıtı ifadeler

ABD’nin California eyaletindeki üniversitede, öğrencilerine ders verirken Müslümanlığa yönelik olumsuz genellemelerde bulunan üniversite profesörü tepki çekti. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Santa Ana Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jamie McDonough’u, sanal derste Müslüman ülkelerdeki sosyal normlardan bahsediyordu. Dersi anlatırken Müslüman karşıtı ifadeler kullandı. CAIR Los Angeles Ofisi Direktörü Masih Fouladi, kendilerine ulaşan video kaydında McDonough’un 2 milyarlık bir nüfusa yönelik tarih ve kültürel bilgilerden yoksun bir şekilde bağnaz ve ön yargılı genellemelerde bulunduğunu açıkladı. Fouladi, “Eğitimcilerin, derste söylediklerinin gerçeklere dayandığından emin olma sorumluluğu vardır. Bu videodaki bilgilendirmeler gerçeklere dayanmamaktadır” ifadelerini kullandı. CAIR’in paylaştığı video kaydında, McDonough’un Müslüman toplumlar için, “erkeklerin kadınlara hakim olduğu tam ataerkil toplumlar”, “kocaların eşlerini metreslerle aldattığı” ve “hala kadınların taşlanarak öldürüldüğü” şeklinde nitelemeler kullandığı görüldü. CAIR’in şikayeti üzerine üniversite yönetimi, söz konusu ifadelerin okulun misyon ve değerlerini yansıtmadığını bildirdi. McDonough hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

ABD’de başörtülü kadını poligona almadılar

ABD’de İslam düşmanlığı hız kesmeden devam ediyor. Müslümanlar ülkede türlü ayrımcılığa maruz kalıyor. Özellikle Müslüman kadınlar bu ırkçılıkla karşı karşıya kalıyor. Nitekim ABD’nin Missouri eyaletinde başörtülü bir kadını poligona almadılar. Bunun üzerine Müslüman kadın işletme aleyhine dava açtı. Missouri eyaletinin Kansas City şehrinde, eşi ile Frontier Justice isimli poligona giden Rania Barakat adlı Müslüman kadının işletmeye girebilmesi için başörtüsünü çıkarması istendi. İşletme yetkilileri, kıyafet yönetmeliğine göre atış yapacak kişilerin güvenlik gereği en fazla beyzbol şapkası kullanabileceklerini savundu. Barakat’ın poligonu kullanmasına izin verilmedi. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) şubesine başvuran Barakat, Kansas City Federal Mahkemesine, dini özgürlüğünün ihlal edilerek ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle söz konusu poligon aleyhine dava açtı.

ABD’de Müslümanlara yönelik ırkçılık yapılıyor

ABD’de İslam düşmanlığının sonu gelmiyor. Ülkede yaşayan Müslümanlar neredeyse her gün ayrımcılığa uğruyor. Geçtiğimiz haftalarda New Jersey eyaletinde bir öğretmen, Müslüman öğrencisine terörist benzetmesi yaptı. Matematik öğretmeni yaptığı İslam düşmanı tavırlar nedeniyle açığa alındı. New Jersey’in Bergen ilçesindeki Ridgefield Memorial Lisesi yönetimi, Müslüman öğrencisine sınıf içinde “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diyen öğretmen hakkında soruşturulma başlatıldığı ve süreç tamamlanıncaya kadar okuldaki görevinden el çektirildiğini duyurdu. Ridgefield Devlet Okulları Geçici Müfettişi Letizia Pantoliano, yaptığı açıklamada “Ridgefield Okul Bölgesi, herhangi bir öğrenciye veya personele karşı bir ayrımcılığa kesinlikle tolerans göstermez, öğrencilerin ve personelin ırk, din, ulusal köken ve cinsel yönelimlerinin benimsendiği kapsayıcı bir ortam oluşturmaya çalışır” ifadelerini kullandı. Pantoliano, öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığı ve derhal açığa alındığını belirtti. Okul yönetiminin söz konusu öğretmene karşı her türlü yasal yolları kullanacağını dile getirdi. Arap asıllı Müslüman lise öğrencisi Mohammed Zubi geçen hafta ders esnasında matematik öğretmenine “Ödevimin kalanını evde tamamlayabilir miyim?” diye diye sorunca, “Teröristlerle pazarlık yapmayız” cevabıyla karşılaşmıştı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook