ABD’de okula silahlı saldırı tatbikatında Arap kıyafeti kullanıldı

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir okulda düzenlenen silahlı saldırı tatbikatında saldırganı canlandıran öğretmen başına Orta Doğu’da kullanılan “kefiye” takarak saldırganı Müslüman biri gibi gösterildi.
Penn Trafford Okul Bölgesi yönetimi, yerel polis ve danışmanlarla iş birliği halinde okul saldırılarına yönelik 21 Ocak tarihinde bir tatbikat gerçekleştirdi.
Kameralara alınan tatbikat, eğitim amaçlı kullanılmak üzere öğrenciler tarafından daha sonra video haline getirilerek Youtube’da paylaşıldı.
Tatbikat videosunda, aktif saldırgan rolü oynayan iki öğretmenden birinin başında daha çok Orta Doğu’da kullanılan “kefiye” bulunduğu görüldü. Saldırganın Müslüman kültürünü hatırlatacak şekilde “kefiye” takarak gösterilmesi sosyal medyada yoğun tepki topladı.
Okul yönetimi, “ırkçılık” tepkileri üzerine söz konusu tatbikat videosuyla ilgili açıklama yayınlamak zorunda kaldı.
Tatbikatta “kefiye” kullanılmasının kasıtlı olmadığını savunan okul yönetimi açıklamasında, “Gayriresmi olarak yayımlanan video, toplumda tatbikat ile ilgili sorulara neden oldu. Penn Trafford’da yapılan aktif saldırgan tatbikatında, saldırganların herhangi bir kültürü veya dini temsil etmesi amaçlanmamıştır.” ifadesine yer verildi.
Kaynak: Hill Reporter

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook