Yale Üniversitesi’nde siyahi bir öğrenciyi şikayet etmek için beyaz öğrenci polis çağırdı

Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan siyahi bir öğrenci, 8 Mayıs günü ortak alanda uyuduğu için beyaz bir öğrenci tarafından polis çağırılarak sorguya çekildi.
Polise göre olay, renklerinden dolayı şikayette bulunulan olaylardan bir tanesiydi.
Siyonbola, lisans üstü eğitim alanların ortak alanında notlarına çalışırken uyuya kaldığını belirtti.
Başka beyaz bir kız gelip ışıkları açtıktan sonra ona “Burada uyuyamazsın. Polisi arayacağım.” dedi.
Siyonbola telefonunu çıkardıktan sonra kimliği belirsiz öğrenciyle olan 54 saniyelik koridor karşılaşmasını kaydetti, beyaz kız “Polisi aramak için tüm haklara sahibim. O odada uyuyamazsın.” dedi.
İki polis memuru geldikten sonra merdiven boşluğunda siyahi kızı sorguya çekmeye başladılar. Siyonbola polisle olan konuşmalarını da Facebook canlı yayında paylaştı.
Siyonbola polislere hakkındaki şikayeti sorduğunda ise polisler, beyaz kızın onları çağırdığını ve görmeleri gereken biri olduğunu söylendiğini belirttiler.
34 yaşındaki Afrikalılar üzerine çalışmalar yapan kız odasının kapısını açarak polislere orada yaşadığını gösterdi. Fakat polisler ısrarla kızın kimliğini görmek istediler.
Polisler “Şu an Yale binasındayız ve burada yaşadığına emin olmalıyız.” dedi.
Siyonbala biraz tereddüt ettikten sonra makalesine çalışmak için geri dönmesi gerektiğini belirterek kimliğini uzattı. Daha sonra ise “Bu binada gerçekten adalet var mı bilmiyorum.” dedi.
İki memur daha geldikten sonra bazı karışıklıkları düzeltip Siyonbala’yı serbest bıraktılar.
Yale Üniversitesi yetkilileri ise durumu araştıracaklarını söyledi ve “Memurlarımız Yale için çalışmaktan büyük gurur duyan profesyoneller” diye ekledi. “Onlar bilinçsiz önyargı, gerilme teknikleri ve problem çözme üzerine eğitildi ayrıca her bireye saygıyla davranmaya çalışıyorlar.” dedi. 
Kaynak: CNN
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook