rusya-ukrayna-yuri-gagarin

Uluslararası Uzay Sempozyomu, Yuri Gagarin’in ismini etkinliklerden kaldırdı

Batı dünyasının Rusya-Ukrayna savaşı bahanesiyle Ruslara yönelik yaptırımları sürüyor. Son olarak bu yaptırımlardan uzaya çıkan ilk insan olan Yuri Gagarin de nasibini aldı. ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen Uluslararası Uzay Sempozyumu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını bahane ederek 1961 yılında uzaya çıkan ilk insan olan Sovyet kozmonot Yuri Gagarin’in ismini etkinliklerden kaldırdı. Uzay ve teknolojide güncel gelişmelere yer veren Futurism sitesinin yapmış olduğu haberde, Colorado eyaletinin Colorado Springs kentindeki Uzay Sempozyumu konferansını gerçekleştiren Uzay Vakfı, uzay çalışmaları yürüten yaklaşık 160 kuruluşun katılımcı olduğu etkinliklerden Gagarin’in isminin çıkarılmasını kararlaştırdı. Karara göre, “Yuri’nin Gecesi” isimli etkinlik “Uzay Kutlaması: Sıradakini Keşfet” olarak değiştirildi. “Gagarin’in günümüz Rusya’sından tamamen farklı bir ülke olan SSCB’de uzaya çıktığını düşünürsek, bu karar Ukrayna halkıyla hayli şüpheli bir dayanışma gösterisi” olarak değerlendirildi. Ukrayna’nın Chernihiv Stadyumu’nun isminin Yuri Gagarin Stadyumu olarak kalmaya devam ettiği de hatırlatıldı. “İnsanın uzaydaki başarılarını sözde kutlarken uzaya çıkan ilk insanın ismini silmek yeterince kötü. Rus kozmonotun adının sansürlenmesi barış getirmeyecek veya Ukraynalılar için herhangi bir iyiliği olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

rusya-ukrayna-yuri-gagarin
Uluslararası Uzay Sempozyomu, Yuri Gagarin’in ismini etkinliklerden kaldırdı

Ruslara yönelik yaptırımlar devam ediyor

Batılı devletler Rusya’ya ve Putin’e uygulanan ekonomik yaptırımlardan tatmin olmuyor. Bütün evrensel değerleri hiçe sayarak Rusya’nın milli değerlerine de yasaklar getiriyorlar. Nitekim kültürden sanata sinemadan futbola kadar Rus toplumunun değerleri yasaklanmaya başlandı. İtalya’daki Milano-Bicocca Üniversitesi, Paolo Nori isimli yazarın Dostoyevski üzerine vereceği dersi iptal etti. Yoğun tepkiler üzerine Milano-Bicocca Üniversitesi geri adım attı. Üniversiteden yapılan açıklamada Milano-Bicocca Üniversitesi, diyaloğa ve dinlemeye açık bir yüksek eğitim kurumudur.” denildi ve Paolo Nori’nin dersinin planlandığı gibi yapılacağını duyurdu.

Netflix Rus yapımı projeleri durdurdu

Rusya’ya karşı bir adım atan şirketlerden biri de dizi ve film platformu Netflix oldu. Netflix, Ruslara ait birkaç orijinal projede çalışmaları durdurdu. Netflix, aralarında Rus yazar Leo Tolstoy’un dünya klasiği romanı Anna Karenina’dan uyarlanacak Anna K’nın da olduğu dört orijinal yapımı üzerindeki çalışmaları durdurma kararı aldı. Anna K’nın dışındaki üç yapım, henüz adı duyurulmayan, başrolünde Alexander Petrov’un olması planlanan dizi, Nothing Special dizisi ve suç – gerilim dizisi Zato’dan oluşuyordu. Öte yandan Münih Flarmoni Orkestrası’nın Rus şefi Valery Gergiev de Rusya-Ukrayna savaşını kınamadığı gerekçesiyle görevinden alındı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook