Rus Havayolları şirketi ten renginden dolayı yolcuları Hindistan’a geri göndermeye çalıştı

Irksal bir ayrımcılık şikayetine göre, bir Rus havayolu şirketi beş Asyalı-Amerikalı yolcuyu ten renginden dolayı New York yerine Delhi’ye uçmaya zorladı.
Aeroflot personeli ABD’den gelen tüm Güney Asya kökenli insanlara eğer uçağa binmeyi reddederlerse Hindistan’a gönderilmek üzere sınır dışı edileceklerini söyledi.
Amerikalılar 7 Ocak’ta Delhi’den ABD’ye seyahat ediyorlardı. Ancak New York’taki şiddetli kar yağışı nedeniyle JFK Uluslararası Havalimanı’na bağlanan uçuşları iptal edildiğinden Moskova’da mahsur kaldılar.
Aeroflot Güney Asya kökenlilere alternatif uçuşlarda koltuk bulunmadığını ve Moskova’da herhangi bir konaklama da sağlanamayacağını söyledi.
Ancak havayolu şirketinin, ABD’ye giden uçakta aynı uçuşta bulunan beyaz Amerikalılara alternatif bağlantılar sunduğu iddia ediliyor.
Asyalı-Amerikalı yolcuların transit vizeleri de reddedildi, bu da Rus hukuku kapsamında Sheremetyevo Havalimanı’ndan çıkamayacakları veya 24 saatten uzun bir süredir ülkede kalamayacakları anlamına geliyordu.
 
Kaynak: Independent

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook