Prenses kraliçenin melez gelinini rencide eden, siyahları aşağılayan bir broş taktı

Kraliçe Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda düzenlediği Noel yemeğine katılan Kent Prensesi Michael’in taktığı ırkçı broş, kamuoyunda tartışma yarattı. İngiliz tahtının beş numaralı varisi olan Prens Harry’nin nişanlısı Amerikalı oyuncu Meghan Markle’ın ilk kez Kraliçe’nin Noel yemeğine katıldığı etkinlikte, Prenses Michael’in taktığı zenci bir figürün yer aldığı broşun melez olan Meghan Markle’yi rencide edici ve ırkçı olduğu eleştirileri yapıldı. Prenses’in Meghan ile görüştüğü sırada hâlâ üzerinde broşun olup olmadığı ise bilinmiyor.
Broşun tepki çekmesi üzerine açıklama yapan Prenses Michael’ın sözcüsü, Prenses’in olay nedeniyle çok üzgün olduğunu ve kamuoyundan özür dilediğini aktardı. Sözcü ayrıca broşun hediye olduğunu ve prensesin söz konusu broşu daha önce defalarca taktığını da sözlerine ekledi.
18.yüzyılda ortaya çıkan “blackamoor art” olarak adlandırılan zenci figürlerin yer aldığı heykeller ve mücevherler, ırkçı olduğu gerekçesiyle sanat galerilerinden ve otellerden kaldırılmaya başlanmıştı. Söz konusu sanat ürünlerinde koyu derili Afrikalılar heykellerde ve mücevherlerde genellikle uşaklık ve garsonluk gibi itaat eden, uşak rollerinde tasvir ediliyor.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kralicenin-gelinini-uzen-irkci-bros-40687842

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook