Norveç Havayolları bir yolcuyu Türk olduğu gerekçesiyle uçağa almadı

Meksika’da yaşayan Aydemir Taşova, eşi ve kızıyla birlikte yılbaşı tatili için Türkiye’ye gelirken ABD’nin Miami kentinden bineceği Norveç Havayolları uçağına, “Bu uçağa binemezsin çünkü Türksün” denilerek alınmadı.
Meksika’da yaşayan Türk vatandaşı Aydemir Taşova, Meksikalı eşi Amida ile birlikte yılbaşı tatilini geçirmek ve evlilik yıl dönümlerini Türkiye’de kutlamak için yola çıktı. Çift ve küçük kızları Meksika’dan İstanbul’a geleceklerdi. Biletlerini Norveçli havayolu şirketi Norwegian Airways’ten aldılar. Önce ABD’nin Miami kentine oradan da İsveç’in Stocmholm kenti üzerinden İstanbul’a aktarmalı olarak uçacaklardı.
Taşova çifti 27 Aralık’ta Miami’ye geldiler ve Stockholm uçuşu için Norveç Havayolları’nın bankosuna ilerlediler. Chek-in işlemini yaptırmak için beklediler ve sıra kendilerine geldiğinde pasaportlarına bakan görevli, çifti sıradan ayırarak, belgelerinin sahte olduğunu söyledi. Taşova, bunun üzerine pasaport ve vizesinin sahte olduğunu söyleyen görevliye tepki göstererek, “Eğer böyle bir düşünceniz varsa lütfen polisi çağırın” dedi.
Bunun üzerine bu iddiasından vazgeçen havayolu bankosundaki görevli Taşova’ya Schengen vizesi olmadığını söyledi. Stockholm üzerinden aktarmalı uçuş yapacakları için İsveç’in vize istemediğini anlatmaya çalışan Taşova, konsolosluk belgeleri ve yazışmaları görevliye gösterdi.
Bu girişiminde de başarısız olan havayolu görevlisi bu kez de “Seni uçağa almak istemiyoruz. Çünkü sen Türksün, bu uçağa binemezsin” dedi.
Kalkış saati yaklaşan uçağa valizleri yüklenmiş olan Taşova, uçağa alınmayınca Meksikalı olan eşini ve kızını o uçakla yollayarak kendisi de THY’nin 28 Aralık’taki 22.45 uçağına bilet aldı. Taşova eşi ve kızından bir gün sonra THY uçağı ile İstanbul’a geldi.
Başvurduğu Miami’deki Türkiye Konsolosluğu görevlilerinin kendisine yardımcı olduğunu anlatan Taşova, yetkililere teşekkür etti. Taşova, yaşadıklarını anlattığı Facebook hesabındaki yazısında, “Bu ırkçı saldırı bir tek bana yapılmış bir olay değil, tüm Türk milletine yapılmış bir saldırıdır” dedi. Taşova, tatilinin ardından havayolu şirketiyle ilgili gerekli girişimlerde bulunacağını bildirdi.
Kaynak: http://www.cnnturk.com/dunya/yasadiklarini-anlatti-norvec-havayollari-tu…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook