Neo-Naziler Charlottesville’de gövde gösterisi yaptı

Beyazların üstünlüğünü savunan ırkçıların lideri Richard Spencer, ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville’de meşalelerle yapılan yeni bir yürüyüş düzenledi. Cumartesi günü düzenlenen gösteride elleri meşaleli onlarca ırkçı Emancipation Park’tan belediyenin diğer Konfederasyon liderlerinin heykelleri ile birlikte kaldırmayı planladığı General Robert E. Lee’nin heykeline kadar yürüdüler.
Spencer yürüyüşün sözcülüğünü de yaptı. Spencer, “Charlottesville’e Dönüş” adı verilen protestoların videolarını Twitter hesabında paylaştı ve “Charlottesville 3.0 başarılıydı.” diye ekledi. Videodaki görüntülerde protestocuların “Yerimizi dolduramayacaksınız” ve “Geri döneceğiz” şeklinde sloganlar attıkları görüldü. Spencer Washington Post’a, “Önceden ayarlanmış bir gösteriydi. Çok başarılı geçti. Bunu uzun zamandır planlıyorduk. Mayıs ayında barış içinde geldiğimizi, ağustos ayında barış için geldiğimizi ve bugün de yine barış içinde geldiğimizi ispat etmek istedik.” diye konuştu.
Ağustos ayında Charlottesville’deki ‘Sağı Birleştir Yürüyüşü’ne, beş yüz kadar beyaz ırkın üstünlüğüne savunan Klu Klux Klan üyesi ve neo-Nazi katılmıştı. Yürüyüşü yapanlarla yürüyüşü protesto edenler arasında çatışmalar yaşanmış, bir solcu aktivist hayatını kaybetmişti.
Charlottesville’in Yahudi asıllı Belediye Başkanı Mike Signer ise, yürüyüşe cevaben attığı tweet’te, “Korkak neo-Nazilerden bir başka aşağılık ziyaret. Sizleri burada istemiyoruz! Evinize dönün! Bu arada, hukuki seçeneklerimizi de değerlendiriyoruz. Haber bekleyin.” diye yazdı.
Kaynak: http://www.salom.com.tr/haber-104542-neonaziler_ucuncu_kez__charlottesvi…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook