Macar Bakan Viyana’da göçmen karşıtı video hazırladı

Macar siyasetinin güçlü isimlerinden Devlet Bakanı Janos Lazar geçtiğimiz günlerde Viyana’nın göçmenler nedeniyle kötü ve yaşanılmaz bir şehir haline geldiğini öne süren bir video hazırladı.
Özellikle Türklerin ve Müslümanların yaşadığı mahallelerde dolaşan Lazar, “Bakın işte bizim muhalefet Macaristan’a göçmenlerin serbestçe gelmesine izin vermek istiyor. Bu gerçekleşirse bizim şehirlerimiz de böyle olacak” dedi.
Lazar kameraya şu sözleri söyledi:
“Viyana’da göçmenlerin yaşadığı bölgedeyiz. 20 yıl önce bu bölgede bir tek göçmen bile yoktu. Bugün bu bölgede toplumun hayatını göçmenler belirliyor. Viyana’da beyaz Viyanalı çocuğun olmadığı sadece Müslüman ve Ortadoğulu göçmenlerin çocuklarının gittiği birçok okul var. Beyaz Hıristiyan Avusturyalıların terk ettiği bu bölgenin yönetimini göçmenler almışlar. Bu göçmenler şehrin eski yüzünü tamamen değiştiriyorlar. Burada da görüldüğü gibi sokaklar daha kirli, çevre daha fakir ve suç oranı çok daha fazla.”
Macar hükümetinin bir üyesinin bir başka ülke ile ilgili olarak böyle bir video hazırlayıp yayınlaması hemen iki ülkenin en önemli haberlerinden biri haline geldi.
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz gazetecilerin bir sorusu üzerine videoyu görmediğini ancak ilişkilerde karşılıklı saygının temel olması gerektiğini vurguladı.
 
Kaynak: BBC

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook