kanada-yerli-kadin

Kanada’da binlerce yerli kadın zorla kısırlaştırıldı

Kanada’da binlerce yerli kadının, kendi istekleri dışında kısırlaştırıldıkları ortaya çıktı. Konuyla ilgili hazırlanan haberde Saskatchewan Yerlilerinden Melika Popp’un görüşlerine yer verildi. Popp, “Bu doktorlar, bana yardım etmek için oradalarmış gibiydi” diye konuştu. CTV’nin yapmış olduğu habere göre, Kanada’da British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba ve Quebec eyalet mahkemelerinin her birinde, zorla kısırlaştırıldıklarını ileri süren binlerce yerli kadını temsilen açılmış 5 dava bulunuyor. Kendisi de bir First Nation yerlisi olan haber ekibinden Creeson Agecoutay, konuyla ilgili araştırmalarda bulundu. Agecoutay’ın edindiği bilgilere göre, doğum için hastaneye giden yerli kadınların operasyon sırasında kısırlaştırıldığı ortaya çıktı. Özellikle sezaryen gerektiren durumlarda hamilelere bir onay formu imzalatıldığı açığa çıktı.

kanada-yerli-kadin
Kanada’da binlerce yerli kadın zorla kısırlaştırıldı

Kanada’da binlerce yerli kadın kandırıldı

Haberde görevlilerin, operasyondan dakikalar önce ve hatta bazen ameliyathaneye giderken söz konusu forma “tüp ligasyonu”na ilişkin bir madde ekledikleri bilgisi paylaşıldı. “Bu, doğum sancısıyla kıvranan ve bebeklerinin sağlığı konusunda paniğe kapılan kişilere en savunmasız oldukları anda yaşamlarını değiştiren bir işleme rıza göstermeleri için yapılan bir şey” ifadeleri kullanıldı. Haberde görüşlerine yer verilen Saskatchewan Yerlilerinden Melika Popp, “Bu doktorlar, bana yardım etmek için oradalarmış gibiydi.” dedi.

Yerli kadınları kısırlaştırma yasası 1928’de çıkarıldı

Bugün yerli kadınların zorla kısırlaştırılmaları ile gündeme gelen konunun tarihi, Kanada’da 1928 yıllarına kadar gidiyor. The Canadian Encyclopedia’da yer alan bilgilere göre, zorla kısırlaştırma uygulaması Kanada‘da uzun ve genellikle gizli bir tarihe sahip. Kanada’da yerli kadınların kısırlaştırılması kararı 1928’de Alberta eyaletinde 1928’de kabul edildi. Bu yasa 1972’ye kadar yürürlükte kaldı. Yasayla “uygun olmayan kişilerin üremesine sınırlama” getirildi. Kanada Öjeni Kurulunca verilen karar özellikle hapishanedeki “tehlikeli” mahkumlar için alındı. Bu yasa kapsamında uygulama süresi boyunca bazı erkek mahkumlar da kısırlaştırıldı. Yerlileri kısırlaştırma yasası British Columbia eyaletinde 1933’te yürürlüğe girdi ve 1973’te kaldırılan aynı kanun, giderek yerli kadınları hedef aldı. Kanada’da yıllarca zorla kısırlaştırılan kadınların açtığı davalar ise devam ediyor. 1972 yılına kadar yürürlükte olan bir yasanın suiistimal edilmesiyle kaç yerli kadının kısırlaştırıldığı bilinmiyor. Tahminler 70 bine kadar çıkıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook