İsrailli keskin nişancılar Gazzeli çocukları kasıtlı öldürüyor

İsrailli bir general, İsrail-Gazze sınırındaki keskin nişancıların kesin ve özel emirler altında kasıtlı olarak çocuklara ateş açtığını doğruladı.
Bir radyo röportajında, Tuğgeneral Zvika Fogel, bir keskin nişancının masum bir çocuğun “küçük bedenini” nasıl tanımladığını ve ateş etme yetkisi verdiğini anlattı.
İsrailli liderlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde savaş suçlarından yargılanması halinde Fogel’in açıklamaları kanıt olarak kullanılabilir .
20 Nisan Cuma günü, bir İsrail keskin nişancı 14 yaşındaki Muhammed İbrahim Eyüp’ü şehit etti.
Jabaliya’nın doğusundan kurşunla öldürülen küçük çocuk, 30 Mart’ta Gazze’de başlayan Büyük Geri Dönüş Yürüyüş’ü sırasında öldürülen 30 Filistinli arasından dördüncü çocuktu .
1600’den fazla Filistinli, birçoğunun kalıcı sakat kalma olasılığının bulunduğu, korkunç yaralanmalara neden olan mühimmatlarla vuruldu .
Fogel, çocukların da dahil olduğu hedeflerin tanımlandığı ve vurulduğu dikkatli süreci anlattı:
“Bu emirlerin nasıl verildiğini, bir keskin nişancının nasıl ateş ettiğini biliyorum. Ateş açma yetkisi almadan önce kaç izin aldığını da biliyorum. Çocuğun küçük bedenini tanımlayıp ateş edeceğine karar verir. Birisi hedefi gösterir ve ona niçin ateş etmesi gerektiğini, bu bireyden gelen tehdidin ne olduğunu anlatır. Bazen çocuğun kolunu ya da omzunu vurmak ister ama sonuç daha pahalıya mal olur. ”
“Küçük bir çocuğun bedenini” hedefleyen keskin nişancılar hakkında genel bir konuşma yapan bu soğuk açıklamada Fogel, bu politikanın önceden planlanmış ve kasıtlı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
Kaynak: Electronic Intifada

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook