İskoçya’daki aşırı sağcı grubun neo-Nazi terör örgütüyle bağlantısı ortaya çıktı

İskoçya’da yeni aşırı sağcı grubun arkasında Britanya hükümeti tarafından terörizmle bağlantılı olduğu gerekçesiyle yasaklanan neo-Nazi örgütün olduğu ortaya çıktı. Ferret adlı haber sitesinde çalışan araştırmacı bir grup, “İskoç Şafağı” adlı aşırı sağcı grubun içerisine sızarak gizlice görüntü almayı başardı. Görüntülerde İskoç Şafağı adlı grubun neo-Nazi “Ulusal Eylem” adlı örgütle bağlantısı ortaya çıkarıldı.
Ferret haber sitesinin 7 ay süreyle yaptığı araştırmacı gazetecilik, hükümete İskoç Şafağı örgütüne karşı harekete geçmesi çağrısında bulunulmasına neden oldu. Araştırma ekibi, e-mail üzerinden görüştükten sonra aşırı sağcı bir protesto gösterisi sırasında İskoç Şafağı örgütünün üyeleriyle buluştu. Edinburgh’da bir barda gerçekleşen buluşmada, araştırma ekibi örgütün iki üyesiyle yaptığı konuşmayı gizlice kameraya çekti. Örgütün iki üyesi gerçek kimliklerini gizlemek için Fraser ve John takma isimlerini kullanıyorlardı. Ancak araştırma ekibi Fraser’ın verdiği telefon numarası sayesinde gerçek ismine ulaştı. Ruaidhri McKim ismindeki bu kişi, Ferret muhabirine daha önce Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’ne (UKIP) üye olduğunu söyledi. McKim ayrıca İskoç Şafağı grubundaki bazı kişilerin aynı zamanda Ulusal Eylem adlı neo-Nazi örgütünde de olduğunu, örgütün iyi bir organizasyona sahip ve oldukça başarılı olduğunu belirtti. McKim, örgüt hakkında konuşmanın zor olduğunu çünkü terör örgütü olarak kabul edildiğini de sözlerine ekledi. McKim, UKIP hakkında ise bir süre partide olduğunu ancak Brexit’ten sonra partiden ayrıldığını söyledi. Partinin içerisinde çok sayıda radikal insanın olduğunu belirten McKim, fakat herhangi bir konumda bulunan hiç kimsenin radikal olmadığını söyleyerek partiden hoşnutsuzluğunu dile getirdi.
İskoç Şafağı grubu, geçen Aralık ayında Ulusal Eylem örgütünün yasaklanmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Ulusal Eylem, İngiltere’de terör örgütü olarak kabul edilen ilk aşırı sağcı grup oldu. Örgüt, İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox cinayetini sosyal medyada kutlayarak cinayet eylemini övdü. Örgüt daha sonra, Jo Cox’un katili Mair’in mahkemede söylediği “Vatan hainlerine ölüm, Britanya’ya özgürlük!” sözünü slogan olarak kullandı.
Kaynak: https://theferret.scot/revealed-neo-nazi-terrorists-are-behind-scotlands…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook