İngiliz polisinin ırkçılığı İranlı mültecinin öldürülmesine neden oldu

İngiltere’de İranlı engelli bir mülteci komşusu tarafından öldürüldü. Bağımsız teftiş sonucu yayınlanan rapor, öldürülen engelli mültecinin Birleşik Krallık’ta kurumsal ırkçılığın bir kurbanı olduğunu gözler önüne serdi. Rapora göre, İngiliz polisi ile Bristol Kent Konseyi İranlı mülteci Bijan İbrahimi’yi kurban olarak değil, sorun çıkaran biri olarak kategorize etti ve mülteciye zulmedenlerin yanında yer aldı. Bulgular sonucunda, polisin ve kent konseyinin engelli mülteci İbrahimi’nin zor durumunu açık bir şekilde anlamaktan yoksun olduğunu ve bu nedenle ona karşı farkında olmadan ön yargılı davrandıkları belirtildi. Rapor, Bijan İbrahimi’nin yalıtılmış durumu ve savunmasızlığı dikkate alınarak çok daha fazla şey yapılması gerektiği sonucuna vardı. Bu ihmalin ayrımcı davranış ve kurumsal ırkçılığın bir kanıtı olduğu da belirtildi.
Mülteci statüsü kazanan Bijan İbrahimi, 2013 yılında komşusu tarafından öldürülmeden önce 7 yıl boyunca kendisine gelen tehditler nedeniyle 85 kez polisi aradı. Bağımsız Polis Şikayetleri Komitesi’nin Temmuz ayında hazırladığı rapora göre, İbrahimi’nin ölüm tehditleri, ırkçı taciz ve yıkıcı eylemleri defalarca polise şikayet etmesine rağmen polis memurlarının İbrahimi’yi korumakta başarısız olduğunu belirtti. Komite ayrıca Avon ve Somerset Polisi’nin en az 40 vakada İbrahimi’ye yönelik işlenmiş kayıtlı suçları ihmal ettiğini ortaya koydu. Komite, 44 yaşındaki mültecinin bilinçli veya bilinçaltı düzeyinde ırkçı ön yargılar temelinde komşularından mütemadiyen farklı muamele gördüğünü belirtti.
24 yaşındaki Lee James, İbrahimi’yi döverek öldürdü ve sonra başka bir komşusunun yardımıyla cesedini yaktı. James, cinayetten suçlu bulundu ve 2013’ün Kasım ayında müebbet hapis cezası aldı. Cinayetten günler önce İranlı mülteci polisi arayarak James’in zorla evine girdiğini ve kendisini tehdit ettiğini söyledi. Polis memurları ise komşularının yanlışlıkla sübyancı olduğunu düşünmesi nedeniyle mağdur olan İbrahimi’yi gözaltına aldı. Polis merkezinde ifadesi alınan İbrahimi, daha sonra serbest bırakıldı. Bundan sadece iki gün sonra, 14 Temmuz’da yol kenarına bırakılmış bir şekilde yanmış cesedi bulundu. Komite, James’in cinayetten sorumlu olmasına rağmen polisin olaya müdahale edebileceği çok sayıda fırsatı kaçırdığını belirtti.
Kaynak: https://www.dailysabah.com/europe/2017/12/18/murdered-refugee-bijan-ebra…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook