Doğu Londra’da siyahi genç polis tarafından öldürüldü

Londra’nın doğusunda Kingsland Caddesi’nde geçen cumartesi günü polisin kovalaması sonucu bir dükkana giren ve burada polisle boğuştuğu sırada fenalaşarak hastaneye kaldırılan 20 yaşındaki siyahi genç Rashan Charles hayatını kaybetti. Olay cumartesi gecesi 01:45’te polisin, Kingsland Road üzerinde ilerlemekte olan bir aracı durdurmaya çalışması ile başladı. Araçtan inen bir kişinin koşarak Yours Locally adlı marketten içeri girmesinin ardından polis de peşinden gitti. Polis ile aralarında yaşanan boğuşma sırasında şüphelinin kötüleşmesi üzerine, görevli memurun olay yerine sağlık ekiplerinin gelmesini sağladığı açıklandı. Royal London Hospital’a kaldırılan şüphelinin kısa bir süre sonra hastanede hayatını kaybettiği kaydedildi. Olay sonrasında polisin görevinden uzaklaştırılmadığı bilgisi paylaşıldı.
Olayın ardından polis şiddetini kınayan protesto yürüyüşü düzenlendi. Polis şiddeti sonucu öldüğünü savunan göstericiler, olay yerinin yakınında Stoke Newington karakolu önünde toplandı. Karakoldan olayın yaşandığı dükkana doğru yürüyen grup, 20 yaşındaki Charles’ın polis memurunun gözaltısı sonucu hayatını kaybettiğini savunarak, güvenlik güçlerinin özellikle siyahi gençleri gözaltına almasından duydukları endişe ve öfkeyi dile getirdi. Güzergah boyunca “Rash için adalet istiyoruz”, “Rashan’ı kim öldürdü? Polisler öldürdü” ve “Katiller kim? Katiller polisler” sloganları atan, ırkçılık karşıtı göstericiler, “Siyahilerin yaşamları önemlidir” ve “Adalet yoksa barış da yok” yazılı pankartlar taşıdı. Gösteriye katılanlar olayın meydana geldiği dükkanın önüne çiçek ve mum bıraktı. Yürüyüş nedeniyle Stoke Newington Caddesinde trafik akışı bir süreliğine aksadı. Bazı göstericiler, yola yatarak araçların kavşaklardaki geçişlerini engelledi.
Kaynak: http://www.londrali.com/news_list/view/5197/polisle-yasadigi-bogusma-son…http://www.hurriyet.com.tr/gozaltinda-olum-londrada-protesto-edildi-4053…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook