Çanakkale gösterisi, Avusturya Başbakanı Kurz’u çileden çıkardı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Viyana’daki bir camide Çanakkale Savaşı’nın canlandırılmasına tepki göstererek, “Böyle bir olaya asla müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.
Fotoğrafların yayınlanmasından sonra basına açıklama yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, söz konusu olayın Avusturya’da yeri olmadığını ve böyle bir olaya asla müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.
2016 yılında çekildiği belirtilen ve haftalık “Falter” gazetesinde yayımlanan fotoğraflarda, asker üniforması giydirilmiş çocuklar Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de savaşan askerleri canlandırıyor.
Partinin Viyana Eyalet Teşkilatı Başkanı Gernot Blümel de Din İşlerinden Sorumlu Kültür Dairesi’ne olayla ilgili detaylı bir soruşturma başlatılması yönünde talimat verdiğini açıkladı.
Sağ çizgideki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Kurz, Avusturya yasalarına göre etkinliğin sergilendiği Avrupa Türk İslam Birliği’ne (ATİB) bağlı caminin kapatılmasının dahi söz konusu olabileceğini belirtti.
Kurz, ayrıca Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Viyana Belediyesi’nin Müslüman derneklerine sağlanan devlet yardımları konusunda “daha katı olması gerektiğini” söyledi.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook