Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı, “Bosna Hersek’in bir parçası olmayı sürdürmeye bizi kimse zorlayamaz” dedi

Bosna Hersek Federasyonu ile Bosna Hersek Devleti’ni oluşturan Sırp Cumhuriyeti yine uluslararası topluma kafa tuttu. Bosna Hersek Devleti’nin 25 Kasım olarak kabul ettiği bağımsızlık gününü tanımayan Bosnalı Sırplar bu günü 9 Ocak’ta kutladı. Uluslararası hukuka aykırı düşen Sırp Cumhuriyeti böylece federasyondan ayrılma yönünde bir sinyal daha gönderdi:
Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik:
“Sırp Cumhuriyeti, Dayton Barış Anlaşması’na uygun olan statüsünü korumak için dimdik durmaktadır. Eğer bu anlaşma işlemezse bu ülkenin bir parçası olmaya bizi kimse zorlayamaz.”
Anayasa Mahkemesi’nin yasağına rağmen yapılan bu kutlamalara Boşnaklardan büyük tepki geldi. Boşnaklar Sırp Cumhuriyeti’ni 9 Ocak 1992’de soykırım üzerine kurulmuş bir oluşum olarak niteliyor:
Srebrenitsa Anneleri Başkan Yardımcısı Kada Hotic:
“Bu 9 Ocak’ı kutlayanlarda utanma yok, pişman değiller. Aksine onlar bununla gurur duyuyor ve biz yıkıma doğru gidiyoruz. Srebrenitsa’mda sevdiklerimden ayrı yaşıyorum. Komşularım uzakta. Ailenin erkekleri uzakta. İş yok.”
1995 yılında Avrupa’nın ortasında yaşanan tarihin en büyük soykırımlarından birinde 8 bini aşkın Müslüman Boşnak yaşamını yitirmişti.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/01/09/bosna-hersek-in-bir-parcasi-olmayi-sur…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook