BM Genel Sekreteri İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporu geri çekmesini isteyince, Rima Halef istifa ettiğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Rima Halef, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu. Lübnan Gazeteciler Sendikası’ndaki basın toplantısında konuşan ESCWA İcra Sekreteri Halef, Guterres’in kendisinden, İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporu geri çekmesini istediği için istifa ettiğini belirtti. Yayımlanan raporda İsrail’in, ırk ayrımcılığı yapan politikalar uyguladığının delilleriyle ispatlandığını bir kez daha vurgulayan Halef, “Bu rapor nedeniyle son dönemde bana yapılan baskıları kabul edebilecek bir kişiliğe sahip değilim. Irk, din ve renk ayrımını esas alan bir ayrımcılığı da kabul edilmez buluyorum. Görevimin, tanıkları olan cinayetleri gizlememek olduğunu bildiğim için istifa ediyorum.” dedi.
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, ESCWA’nın İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporu BM Genel Sekreterliği’ne danışmadan ve Genel Sekreter’in oluru alınmadan yayımladığını söyledi. Bunun kurumun işleyişi açısından hatalı bir uygulama olduğunu kaydeden Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres’in söz konusu raporun internet sitesinden kaldırılmasını talep ettiğini belirtti. Dujarric, Halef’in istifasının kabul edildiğini ancak 31 Mart’a kadar görevini sürdüreceğini ifade etti.
Rima Halef’in istifası ABD ve İsrail tarafında ise memnuniyetle karşılandı. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley yaptığı yazılı açıklamada, “Birileri BM adına yanlış ve karalayıcı rapor yayımladığında o kişi için en doğru olan istifa etmektir. BM ajansları, yanlı ve yanlış raporların elenmesi konusunda daha iyi iş yapmalılar. Genel Sekreter’in bu raporla arasına mesafe koymasını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da yazılı açıklamasında, Guterres’in kararını kutlayarak, Halef’in istifasının geç kalmış bir karar olduğunu savundu.
Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Teysir Ceradat, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsrail’i ırkçılıkla suçlayan raporun geri çekilmesini istemesini “garip bir tavır” olarak nitelendirdi. Ceradat, raporun bilimsel ve profesyonel temeller çerçevesinde hazırlandığını, alınan bu tavrın garip olduğunu söyledi. BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Rima Halef’in tavrını takdir ettiklerini belirten Ceradat, “Halef, ilkesel ve sorumluluk sahibi tavrıyla kulaklarını tıkayanlara gerçeği söylemek istedi. Biz onu, nerede olursa olsun hak savunucusu olarak tanıdık” dedi.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201703181027693943-bmden-istifa-eden…http://www.haberturk.com/dunya/haber/1430289-bmde-escwa-icra-sekreteri-r…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook