Alton Sterling’i vuran ABD’li polisler yargılanmayacak

ABD Adalet Bakanlığı geçen yaz Louisiana Eyaleti’nde bir siyahı vurarak öldüren iki polis memurunu federal mahkemeye götürmeme kararı aldı. Sosyal medyada paylaşılan videoda, Alton Sterling’i yere yatıran polislerin daha sonra silahlarını ateşledikleri görülüyordu. Olay, Louisiana’nın Baton Rouge bölgesinde günlerce süren büyük protestolara neden olmuştu.
ABD basınına sızan haberlere göre, ABD Adalet Bakanlığı, iki polis memuru hakkında herhangi bir soruşturma başlatıp işlem yapmayacak. Haberin ortaya çıkmasının ardından, çok sayıda kişi olayın yaşandığı dükkânın önünde toplanmaya başladı. Sterling’in öldürüldüğü noktaya çiçekler bırakılırken, bir grup protestocu da Baton Rouge’daki polis karakolları önünde eylem düzenledi.
5 Temmuz 2016’da, Baton Rouge polisi silahlı bir kişinin bir dükkânın önünde yoldan geçenleri tehdit ettiği yönünde bir ihbar almıştı. Olay yerine giden iki polisin, görgü tanıklarından birisinin cep telefonuyla çektiği videosu sosyal medyada paylaşıldı. Videoda polislerin kırmızı tişörtlü bir adamı yere yatırdığı, bir polisin siyah adamın üstüne diziyle basıp silahını çektiği görülüyordu. Videoda daha sonra birisinin ‘Silahı var!’ dediği duyuluyordu. Silah seslerinin gelmesiyle videoyu çeken kişi olay yerinden kaçıyordu. Beş çocuk babası Alton Sterling, olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/39790372

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook