Almanya’nın AB delegesi Çinliler için “çekik gözlü” ifadesini kullandı

Almanya’nın AB delegesi, Çinliler için ‘çekik gözlü’ ifadesini kullandıktan sonra ırkçılıkla suçlandı.
Geçen hafta Hamburg’ta bir iş adamıyla görüşürken Çinli bir iş adamını tarif etmek için ‘çekik gözlü’ ifadesini kullanan Guenther Oettinger, Çinli topluluğun “9 insan ve bir partiden oluştuğunu, fakat orada demokrasinin bulunmadığını” belirtti. Hepsinin takım elbise giydiğini, soldan sağa taranmış, siyah ayakkabı boyasıyla cilalanmış saçlarının olduğunu da sözlerine ekledi. Dinleyiciler, Oettinger’in Çinli tasvirini gülerek karşıladılar. Ancak daha sonra Oettinger’in sözleri ırkçılığı çağrıştırdığı gerekçesiyle kamuoyunda eleştiri konusu oldu.
Oettinger, Die Welt isimli alman gazetesine verdiği röportajda, yorumunu savunmaya devam ederek,”Biraz kaba bir yorumdu, Çinlilere saygısızlık amacı gütmedim” dedi. ”İçerisinde yorumlarımı yaptığım daha geniş bağlamı görmeniz gerekiyor. O konuşmamda, Almanları fazla özgüvenli olmamaları konusunda uyarmak istedim.” diye ekledi.
Oettinger, konuşmasında eşcinsel evlilikleriyle de dalga geçmişti. Almanya’daki refah sistemini ve Merkel’in liberal politikasını eleştirdikten sonra ”Zorunlu eşcinsel evliliği bile uygulamaya konulabilir” ifadesini kullandı.
Bu sözleri, Almanya LGBT örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.
Almanya eşcinseller birliği sözcüsü Stefanie Schmidt, “Bir AB delegesi eşitlikçi Avrupa değerlerini yansıtmalı ve ırkçı ve homofobik söylemlerden uzak durmalı” şeklinde açıklama yaptı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook