Almanya’da silahlanan aşırı sağcı radikaller mültecilere saldırıyorNorveç’te koalisyon ortağı parti sünneti yasaklamak istiyor

Welt am Sonntag gazetesinin Alman hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı haberine göre, Almanya’da yasal yolla silah edinen aşırı sağcı radikallerin sayısı 750’ye yükseldi. Welt am Sonntag gazetesinin haberinde, Sol Parti milletvekili Martina Renner’ın önergesine verilen yanıta yer veriliyor. Söz konusu yanıtta 2014 yılında 400 civarında olan ruhsatlı silah sahibi aşırı sağcı radikallerin sayısının 3 yılda 750’ye çıktığı bilgisi yer alıyor. Soru önergesini sunan Renner, polise ve silah yasasını denetleyen kurumlara bu durumu dikkate alma çağrısı yaptı. Alman milletvekili Renner, tek artışın silahlanmada olmadığına da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl, mülteciler ve mülteci yurtlarına yönelik silahlı saldırılarda da artış yaşandı. 2015’te 30 saldırı düzenlenirken, 2016’da silahlı saldırı sayısı 79’a yükseldi. Bu saldırılarda tabancalar, yarı otomatik silahlar ve kurusıkı tabancalar kullanıldı.
Kaynak: http://www.dw.com/tr/a%C5%9F%C4%B1r%C4%B1-sa%C4%9Fc%C4%B1-radikaller-sil…
Norveç’te koalisyon ortağı İlerleme Partisi(FrP) 16 yaşın altındaki erkek çocukları için sünneti yasaklamayı öngören bir karar tasarısını oylayarak kabul etti. Karar, sünnete “çocukların akli ve fiziki sağlığına” zarar verdiği gerekçesiyle karşı çıkan partinin yıllık ulusal konferansında alındı. Norveç parlamentosundaki 169 koltuğun 29’una sahip olan İlerleme Partisi, Muhafazakar Parti ile beraber ülkeyi koalisyonla yönetiyor. Partinin lideri Siv Jensen ise Norveç gazetesi Aftenposten’e verdiği mülakatta kişisel olarak partisinin aldığı sünnet yasağına karşı olduğunu söyledi. Kararın anti-semitik olduğu suçlamalarına da cevap veren Bayan Jensen, kararın “azınlıkları hedef almadığını” ve partisinin İsrail devletini sürekli olarak savunduğunu iddia etti.
Norveç Yahudi toplumu lideri Ervin Kohn ise yaptığı açıklamada, “Bu karar çok üzücü. İlerleme Partisi bu karar sayesinde parlamentoda daha fazla sandalye kazanmayacak. Görünen o ki, bize bu ülkede istenmediğimiz mesajı vermek istiyorlar.” dedi. Yasak kararına ilişkin konuşan Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkan Yardımcısı Fatih Zingal ise Daily Sabah gazetesine yaptığı açıklamada inanç özgürlüğünün Avrupa yasalarının en temel direklerinden biri olduğunu hatırlatarak kararın Avrupa’da inanç özgürlüğüne zarar vereceğini söyledi. Zingal ayrıca benzer bir durumun yakın geçmişte Almanya’da da yaşandığından bahsederek, Almanya’da 16 yaşından küçük erkek çocukları için getirilmesi teklif edilen sünnet yasağının Müslüman ve Yahudi cemaatlerin karşı çıkması neticesinde geri çekildiğini söyledi.
Kaynak: https://www.dailysabah.com/europe/2017/05/09/norway-accused-of-antisemit…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook