Almanya’da Neo-Nazi cinayetleri karartılıyor

Nazi cinayetleri Hitler yıllarında kalmadı. 2000’lerde Neo-Naziler tarafından katledilen ve cinayetleri Alman devleti tarafından karartılmaya devam eden 8’i Türk 10 kişiyi hatırlatıyoruz:
Çiçekçi Enver Şimşek
9 Eylül 2000 tarihinde Nürnberg’deki seyyar çiçek standında katledildi.
Terzi Abdurrahim Özüdoğru
13 Haziran 2001’de Nürnberg’deki dükkanında katledildi.
Manav Süleyman Taşköprü
27 Haziran 2001’de Hamburg’daki iş yerinde katledildi.
Marketçi Habil Kılıç
29 Ağustos 2001’de Münih’teki iş yerinde katledildi.
Dönerci Mehmet Turgut
25 Şubat 2004’te Rostock’ta çalıştığı büfede katledildi.
Dönerci İsmail Yaşar
9 Haziran 2005’te Nürnberg’de işlettiği büfede katledildi.
Anahtarcı Theodoros Boulgarides
15 Haziran 2005’te Münih’te dükkanında katledildi.
Büfe işletmecisi Mehmet Kubaşık
4 Nisan 2006’da Dortmund’da işlettiği büfede katledildi.
İnternet kafe işletmecisi Halit Yozgat
6 Nisan 2006’da Kassel’de işlettiği internet kafede katledildi.
Polis memuru Michele Kiesewetter
25 Nisan 2007’de Heilbronn’da görevi başında katledildi.
Alman Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü, bu cinayetlerin yanı sıra 15 banka soygunu ve iki bombalı saldırı gerçekleştirdi.
Hala sonuçlanmamış olan davanın gelinen aşamasında bu suçların artık hayatta olmayan Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ile Beate Zschäpe adlı üç kişiden oluşan bir hücre yapılanması tarafından işlendiği sonucuna ulaşıldı. Ancak cinayetlerin detayları, örgütün Alman mahkemelerinin iddia ettiği gibi 3 kişilik bir hücre yapılanmasından çok daha geniş olduğunu ortaya koyuyor.
Cinayetin aydınlatılma sürecinde, okları Alman devletine çeviren çok sayıda gelişme yaşandı. Almanya Federal Kriminal Dairesi’nin ırkçı NSU üyelerinin telefonlarının 1998’de haftalarca dinlediği ortaya çıktı. Ancak telefon dinlemelerinin ve teknik takibin daha sonra durdurulduğu ve kayıtların Gera Başsavcılığının talimatıyla silindiği açıklandı. Duruşmalar sırasında 2006 yılında Halit Yozgat cinayeti işlenirken istihbarat çalışanı Andreas Temme’nin olay mahallinde olduğu ortaya çıktı.
Alman Der Spiegel dergisi 2014 yılında Alman devleti üzerindeki şüpheleri arttıracak bir başka delile daha ulaştı. “Corelli” kod adlı muhbir Thomas R.’nin aşırı sağcılara ilişkin bilgiler içeren ve üzerinde “NSU/NSDAP” yazan CD’yi 2005 yılında Anayasayı Koruma Teşkilatı’na gönderdiği ortaya çıktı. Örgütü deşifre edecek bu çok önemli delilin uzun yıllar dikkate alınmadığı ve Neonazi cinayetlerin ortaya çıkarıldığı 2011 yılından sonra da soruşturma makamlarından gizlendiği aktarıldı.
Polis memuru Michènle Kiesewetter’ın ölümünün ardından, kendisi gibi polis olan amcası henüz adı anılmamış olan örgütten bahsetmiş ve bu cinayeti, yaşanan seri cinayetlerin devamı olarak görmüştü. Amca Kiesewetter, cinayetten çok önce kendi başına NSU çetesinin bulunduğu bölgede ve onlarla bağlantılı olan Nazi gruplarını takibe aldığını, toplantı yaptıkları binaları kamerayla kaydettiğini ve bilgi topladığını belirtti. Cinayetin ardından Kiesewetter’ın detaylı bilgilerle durumu aktarmasına rağmen örgüt uzun süre mahkemeler tarafından görülmemeye devam etti ve cinayetler tek tek adli vakalar olarak incelendi.
NSU bağlantılarının çözülmesi için kurulan Federal Meclis Araştırma Komisyonu toplantılarına beş yıl boyunca katılan TBB Sözcüsü İlker Duyan da bu örgütün kesinlikle Alman devleti içinden desteklendiğini aktarıyor. Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı için muhbirlik yapan “Thüringer Heimatschutz” adlı aşırı sağcı derneğin başkanı Tino Brandt’ın muhbirlikten aldığı 200 bin markı (yaklaşık 100 bin avro) bu dernek için kullandığını söyledi. Duyan’ın aktardığı bilgilere göre NSU’nun bilinen üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe de “Thüringer Heimatschutz” derneğinin Jena grubuna üyeler.
Teröristleri keşif amaçlı kurulmuş ve içinde çok sayıda polis muhbirinin olduğu bu derneğin, polise muhbirlik yapması gereken üyeleri devletten aldıkları paraları bu derneğe aktarıyor ve derneğin terörist üyelerini destekliyor. Anayasayı Koruma Dairesi’nde imha edilen veya kaybolan dosyalarda bunların yazılı olabileceğine dikkati çeken Duyan, “NSU’nun üç kişilik değil, daha geniş bir ağ olduğunu düşünüyorum” ifadesini yineledi. Nitekim polis tutanaklarında değiştirilen tanık ifadeleri de NSU örgütünün Alman devleti tarafından destek aldığını kanıtlıyor.
Polis memuru Michele Kiesewetter cinayeti ardından olayın şahitlerinden biri mahkemenin fail olarak ilan ettiği Böhnhardt ve Mundlos’a benzemeyen üstü kanlı iki erkek gördüğünü belirtti. Önce basına sonra polise gördüklerini anlatan görgü tanığının basına aktardığı bu ifadeler, polis tutanaklarında bulunmuyor. Tanık tutanakları bir şey saklarcasına polis tarafından değiştirilmişken mahkeme bunun üzerine gitmiyor. Nitekim NSU davasında tanık olarak görev almak isteyen 6 kişinin ani hastalık veya intihar gibi nedenlerle kısa sürede hayatını yitirmiş olması da şüpheleri artırıyor.
Bu 6 tanıktan biri olan Arthur Christ henüz 18 yaşındaydı. Eylül 2009’da ölmüş halde bulundu. Christ’in adı polis Michele Kiesewetter cinayetiyle ilgili dosyalarda adı geçiyordu. Doğal ölüm dendi. Florian Heilig 21 yaşındaydı. Öldürülen polis memuru Michele Kiesewetter’i kimin öldürdüğünü bildiğini söylemişti. 15 Eylül 2013 tarihinde esrarengiz şekilde öldü.  Kendisini yakarak intihar ettiği açıklandı ve dosyası kapatıldı. Corelli lakabıyla anılan Thomas Richter 38 yaşındaydı. 18 yıl örgütün içinde gizli servis muhbiri olarak çalıştı. Sözde gizli şekerden Nisan 2014’te öldü. Sascha Winter 31 yaşındaydı. 8 Şubat 2016’da ölü bulundu. Soruşturma bile açılmadı. Melisa Marijanovic 20 yaşındaydı. NSU Araştırma Komisyonu’nda gizli ifade verdikten iki hafta sonra, Mart 2015’te öldü. O da polis cinayeti konusunda bilgisi olduğunu söylüyordu.
NSU davası, üzerindeki pek çok şüphe ile sürüyor. Katledilenlerin yakınları ile kamuoyu da tüm bu şüphelerin bir sonuca ulaşacağı ve gerçeklerin ortaya çıkacağı günü bekliyor.
 
Kaynakça: Hurriyet  – NSU’da çok soru işaretleri var
                  Hurriyet  – ‘NSU 3 kişiden çok daha geniş’
                  Hurriyet  – Polisi, amcasına gözdağı için mi öldürdüler                 
                  Hurriyet  – NSU dosyasını “Silin” talimatını savcı, geçen yıl vermiş!
                  Milliyet   –  Almanya’a öldürlen Türklerle ilgili dosya kayboldu       
                    Sabah  –  6’ncı tanık da öldü
                     DW     –   5 soruda NSU davası   
                    DW      –   NSU davası ve karanlıkta kalanlar…
           
               
             
               
               

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook