Alman ırkçılar mülteci dostu belediye başkanına saldırdılar

Almanya’da mülteci yanlısı ender siyasetçilerden biri olan Altena kentinin belediye başkanı, dönercide uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı. Saldırının, başkanın izlediği mülteci yanlısı politika nedeniyle olduğu tahmin ediliyor. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Altena kentinin belediye başkanı Andreas Hollstein bir dönercide bıçaklı saldırıya uğradı. Boynundan yara alan Hollstein hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra taburcu edildi. Döner dükkanının Türk sahibi Abdullah Demir’in ve müşterilerin araya girmesiyle ölümden dönen belediye başkanı boğazından yaralandı.
Dükkanın sahibi Abdullah Demir, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, aşırı sağcı kişinin aşırı alkollü bir şekilde dönerciye girdikten sonra Hollstein’ın bölgeye sürekli yabancı getirdiğinden şikayet ederek çok fazla agresif bir tutum sergilediğini, kendisinin araya girerek olayı yatıştırmaya çalıştığını söyledi. Bild gazetesi, Abdullah Demir’in belediye başkanı ile Alman aşırı sağcı arasındaki olayı ayıran ve belediye başkanını kurtaran kişi olduğunu yazdı. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre, aşırı sağcı kişi 30 santimetre uzunluğundaki bir bıçak ile belediye başkanını yaralarken olayı yatıştırmaya ve belediye başkanını kurtarmaya çalışan döner dükkanı çalışanı da yaralandı.
Tutuklanan failin mülteci politikasıyla ilgili sözler söylediğini belirten Eyalet Başbakanı Armin Laschet, saldırının siyasi bir eylem olduğunu söyledi. Kontenjan fazlası mülteci kabul eden Altena’nın belediye başkanı, Alman Milli Entegrasyon Nişanı’yla ödüllendirilmişti. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas Twitter hesabından yayımladığı mesajda “kimsenin başkalarına yardım ettiği için saldırıya uğramasına müsamaha edilemeyeceğini ve Almanya’da kin ve şiddete yer olmadığını” dile getirdi. Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker Ekim 2015’teki yerel seçimlerden bir gün önce uğradığı bıçaklı saldırıda ağır şekilde yaralanmıştı. Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble 1990 yılında bir saldırgan tarafından bıçaklanarak felç olmuştu.
Kaynak: http://www.ensonhaber.com/alman-belediye-baskani-turk-donerciye-hayat-bo…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook