ABD’de ırkçılar tarafından dövülen siyahi aktivist hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

Geçtiğimiz Ağustos ayında 20 yaşındaki siyahi aktivist DeAndre Harris ABD’nin Charlottesville kasabasında beyaz ırkçıların yürüyüşü sırasında saldırıya uğradı. Harris’in 12 Ağustos günü kapalı bir otoparkta en az 6 kişilik bir grup ırkçı saldırgan tarafından dövüldüğü görüntüleri sosyal medyada da yayıldı. Saldırının ardından kimliği tespit edilebilen Alex Michael Ramos (33) ve Daniel Borden (18) isimli iki saldırgan, kasten adam yaralama suçundan tutuklanarak yargılanmaya başladı.
Ancak aşırı sağcılar yaşanan olaya ilişkin Harris’in “azmettirici” rolü oynadığını iddia ettiler. Harris’in polisin ifadesinde “mağdur” olarak geçen isimsiz saldırganlarından birinin yetkililere verdiği beyanat nedeniyle Harris hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Charlottesville polisinin yaptığı açıklamada, “Mağdur hakimin odasına giderek yaşanan gerçekleri sundu ve tutuklama talebinde bulundu.” ifadesine yer verdi. Yapılan açıklamada, hakimin bu olguların doğruluğunu tespit etmek üzere detektiften cevap istediği, detektifin olguları doğrulaması üzerine yasa dışı yaralama suçundan tutuklama kararı verildiği belirtildi.
Kasıtlı adam yaralamak suçu yasaya göre 1 ila 5 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Harris’in avukatı Lee Merritt, Harris’in önümüzdeki günlerde yetkililere teslim olacağını belirtti. Avukat Lee Merritt, şikayetçi olan kişinin ayrı bir olayda yaralandığını, bu nedenle suçlamanın herhangi bir dayanağı olmadığını ifade etti. Merritt ayrıca müvekkilinin etrafının çevrili olduğunu ve takip edildiğini belirterek Harris’in hiçbir fiziksel saldırıyı kışkırtmadığını söyledi.
Charlottesville’de beyazların üstünlüğü savunan ırkçı gruplar, konfederasyon komutanı Robert Lee’nin heykelinin kaldırılmasına karşı büyük bir organizasyon düzenlemişti. Aşırı sağcılara karşı solcular da örgütlenerek aynı kentte karşı protesto gösterisinde bulunmuştu. James Fields adlı ırkçı bir kişi ise aracını aşırı sağcıları protesto eden gruba doğru sürerek Heather Heyer’in ezilerek ölmesine neden olmuştu.
Kaynak: https://www.nytimes.com/2017/10/10/us/deandre-harris-charlottesville-cha…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook