AB Filistinlilere karşı soykırımı savunan faşist İsrailliyi reklam yüzü olarak seçti

Avrupa Birliği, Filistinlilere karşı soykırımı savunan bir İsrailliyi yeni tanıtım kampanyasının yüzü olarak kullandı. Avishai Ivri ismindeki bir İsrailli, Tel Aviv’deki AB Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasından paylaştığı videoda görünüyor. Ivri, “Avrupa Birliği. İsrail karşıtı olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi?” diye başlıyor videoda ve şöyle devam ediyor: “Sizi şaşırtmama izin verin.” Daha sonra Ivri bir çırpıda ticaret ve turizm istatistiklerini aktararak Avrupa Birliği’nin İsrail için ne kadar faydalı olduğunu İsraillileri ikna etmeye çalışıyor. Ivri ayrıca AB’nin İsrail’in silah sanayisinde, özellikle İHA’larda önemli bir müşterisi olmasıyla övünerek, “AB, sahip olduğumuz en iyi komşu” sonucuna ulaşıyor.
Avishai Ivri, Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri “maymunlar” olarak tasvir eden ırkçı ve aşırı sağcı “Latma” adındaki İsrailli skeç programının yazarıydı. Fakat bu, Ivri için yalnızca buz dağının görünen yüzü. Kasım 2012’de İsrail Gazze’ye saldırmış ve 174 Filistinliyi öldürmüştü. Avishai Ivri bu saldırı sırasında daha fazla şiddeti savunarak, “İşte daha önce denenmemiş bir strateji: Bizim halkımızdan ölen her bir kişiye karşılık 1000 Arap öldürülsün. Bence bize geçen haftadan 5000 borçlular.” şeklinde tweet atmıştı. Aynı saldırı esnasında Ivri, twitter hesabından “S*ktir edin, Gazze’yi yok edin.” ifadesini kullanmıştı.
Ivri Filistinliler ve İsraillilerin eşit haklara sahip olmadığı tek devlet çözümünün güçlü bir savunucusu. Ivri daha çok Filistinlilerin halk olarak tamamen yok edilmesi gerektiğini destekliyor. Bu hedefinin uluslararası hukukta bir karşılığı var: etnik temizlik ve soykırım. Ocak 2013’te “Batı Şeria her zaman ilhak edilecek. Eğer Filistinliler direnirse kamyonla bölgeden atılacaklar. Şiddet her zaman bir seçenektir, fakat biz üzerinde anlaşılmış çözümü tercih ederiz.” ifadelerini kullanan Ivri, 2012 yılında “Filistinliler bir ulus mu?” sorusuna şöyle cevap veriyor: “Onlar b*k.”
Ivri, İsrail’in Filistinlilere yönelik tekrar eden saldırılarını Filistin’in yok edilmesini amaçlayan kendi soykırımı ajandasının uygulamaya geçmesinde bir fırsat olarak görüyor. İsrail 2014 yılının yazında Gazze’ye saldırmış ve 550’si çocuk olmak üzere 2200’den fazla Filistinliyi öldürmüştü. Irvi saldırı esnasında Gazze şeridinin tamamının işgal edilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Ivri, “10 yıl içinde İsrail hem Gazze’de hem de Batı Şeria’da egemenliği eline geçirdiğinde kendimize 30 veya 60 yıldır neyi düşündüğümüzü ve niçin bunca yıl bunu yapmadığımızı soracağız. İsrail’den başka hiç kimse Gazze’yi yönetmeyecek. Yalnızca İsrail bunu yapabilir.” ifadelerini kullanmıştı.
Ivri, soykırımcı şiddeti meşrulaştırmak adına İsrail’in apartheid rejiminin kurbanlarını tamamen şeytanlaştırmaya ve insansızlaştırmaya çalışıyor. İronik olarak Ivri, Filistinlilerin varlığını yalnızca onları şeytanlaştırırken tanıyor. Mayıs 2016’da attığı bir tweette, “Filistinliler, Nazilerin mirasçılarıdır.” ifadesini kullanan Ivri, Filistin bayrağının tek bir anlamı olduğunu söylüyor: “Nerede olurlarsa olsunlar Yahudileri öldürün çağrısı.” Ivri tutarlı ve sistematik bir şekilde Filistinlileri “Nazi olmakla” suçluyor. Ekim 2014’te “Kısa bir hatırlatma: Filistinliler Nazilerdir. Yalnızca henüz gaz odaları yapmadılar.” ifadesini kullanıyor.
Normalde Avrupa Birliği’nden Nazi soykırımı ile diğer olayların gereksiz karşılaştırılmasında ayak diremesi beklenir. Fakat anlaşılan o ki Filistinliler hedefte olduğu sürece bunda bir sorun görülmüyor. Ivri’nin kışkırtması yalnızca Batı Şeria’da ve Gazze şeridindeki Filistinlileri hedef almıyor. Ivri aynı zamanda açıkça İsrail’in Filistinli vatandaşlarından da nefret ediyor. İşe alım sürecinde ırkçı ayrımcılığı savunuyor.
Electronic Intifada tarafından Tel Aviv’deki AB Büyükelçiliği’ne e-mail vasıtasıyla videoda konuşan Ivri’ye Avrupalıların vergileriyle kaç para ödendiği, ayrıca Ivri’nin savaç suçlarını da içeren ırkçı, şiddet yanlısı kışkırtıcı ifadeleri hakkında sorular sorulmasına karşın Elçiliğin cevap vermediği ifade edildi. Tel Aviv’deki AB Büyükelçisi’nin aşırı İsrail yanlısı görüşlere sahip olduğu bir sır değil.
Kaynak: https://electronicintifada.net/content/fuck-it-wipe-out-gaza-says-spokes…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook