Yaralı Filistinli’yi vurarak öldüren İsrail askerinin cezası ertelendi

İsrail’deki bir askeri mahkeme, yaralı bir Filistinli genci silahla ateş ederek öldüren Elor Azaria isimli asker hakkında verilen 18 ay hapis cezasını erteledi. Askeri mahkeme temyiz davası sonuçlanana kadar Elor Azaria’nın hapis cezasının infazının ertelenmesine dair talebi kabul etti. Kasıtlı adam öldürmekten suçlu bulunan İsrail askeri Azaria’nın avukatları, mahkemenin söz konusu kararını temyize götürmüştü.
İsrail askerlerinin, Batı Şeria’da geçen yıl mart ayında ‘bir askeri bıçakladıkları’ iddiasıyla 21 yaşındaki Filistinli Şerif ve aynı yaştaki Remzi el-Kasravi’yi öldürdüğü bildirilmişti. Olaydan saatler sonra bir İsrail askerinin, yerde yaralı halde yatan Abdulfettah eş-Şerif’i başından vurarak öldürmesinin görüntüleri ortaya çıkmıştı. Filistin kamuoyunda infiale yol açan görüntüler, uluslararası toplumun da tepkisini çekmişti.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da dahil olmak üzere birçok sağ görüşlü İsrailli siyasetçi, Azaria’nın affedilmesi için çağrıda bulunmuştu. Ancak ordu yetkilileri, kurumun itibarını göz önünde bulundurarak mahkumiyetin önemli olduğunu söylüyor. Filistin hükümeti, maktül gencin ailesi ve Birleşmiş Milletler yetkilileri ise İsrailli askere verilen 18 aylık hapis cezasının ‘fazla hafif’ olduğu yorumunda bulunuyor.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201703031027471377-filistinli-yarali…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook