Weinstein’ın ötesinde Hollywood’un karanlık yüzü: Pandoranın kutusu açılacak mı?

1980’lerin meşhur çocuk aktörü Corey Feldman, Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’la ilgili cinsel saldırı ve tecavüz iddialarına ilişkin açıklama yaparak kendisini taciz edenin Weinstein olmadığını söyledi. Böyle bir açıklama ihtiyacının doğması mantıklıydı, zira Feldman yıllarca Hollywood’da özellikle genç erkeklere yönelik cinsel taciz iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Feldman sübyancılığın Hollywood’un en kötü sorunu olduğunu uzun süredir iddia ediyordu. Feldman ayrıca en yakın arkadaşı çocuk aktör Corey Haim’in aşırı dozda uyuşturucudan intihar ederek ölmesinde çocukken yaşadığı tecavüz skandalının payı olduğunu düşünüyordu.
Feldman 2016 yılında Hollywood Reporter’a konuyla ilgili şöyle açıklama yapmıştı: “Haim benim yaşadığıma göre çok daha doğrudan istismara maruz kaldı. Bana elleme yoluyla sarkıntılık yapıldı. Fakat Corey ise doğrudan tecavüz edildi. Tecavüz edildiğinde 11 yaşındaydı. Şu an benim oğlum 11 yaşında ve ben ona böyle bir şeyin yapılması düşüncesini bile hayal edemiyorum. Bu onun bütün varlığını tahrip ederdi (…) Herkes yaşadıklarıyla farklı şekilde hesaplaşır. İsim veremiyorum. İnsanlar hüsrana uğruyor, insanlar kızıyorlar. Bunun nasıl olduğunu bilmek istiyorlar ve cevaplar istiyorlar. Sonra bana dönüyorlar ve “Niçin saklanmaktan ve korkaklıktan vazgeçip bir erkek olarak göğsünü gererek isim vermiyorsun?” diyorlar. Bu sevimsiz -özellikle isim vermeyi çok istediğim göz önüne alınacak olunursa- durumla uğraşmak zorundayım. Bunu yapan ilk kişi olmayı çok isterdim. Ancak ne yazık ki California’da bunun olmasını engelleyen elverişli derecede zamanaşımı geçerli. Çünkü eğer ben gidersem ve birinin ismini söylemiş olursam, yasal sorunları olan ve davalık durumda olan birisi haline gelirim. Eğlence sektörünün olduğu ve yetişkinlerin çocuklarla muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinden çok daha fazla doğrudan ve uygun olmayan şekilde iletişime geçebildiği bir yer olan California’daki meclis üyeleri ve bölge savcılarıyla konuşmak zorundayız.”
Cinsel taciz iddialarından kaynaklanan yasal sorunlar, Hollywood’da esas meselelerden biri ve bu durum sessizlik kültürüne katkıda bulunuyor. Weinstein’ın daha önce cinsel taciz iddiaları nedeniyle şikayetçi olan 8 kişiyle yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşmamak için anlaşma yaptığı ve bunun için ödeme yaptığı iddia edilmişti. Yasal engellerin ötesinde Weinstein’dan şikayetçi olan mağdurlardan Rose McGowan, ünlü aktör Ben Affleck’in patronu Weinstein’ın kadınlara yönelik saldırgan davranışlarını bildiğini ancak kamuoyuna itirafta bulunmadığını iddia etmişti. Benzer şekilde gazeteci Sharon Waxman’ın belirttiğine göre Matt Damon ve Russel Crowe’un Weinstein ile ilgili 2004’de New York Times’da çıkan ifşanın farkında olmadan örtülmesine yardımcı oldukları iddia edilmişti.
Hollywood’da genç erkeklere yönelik istismar olaylarında da buna benzer engellerle karşılaşılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Feldman “The View” adlı TV programında çocuk istismarını anlattığı sırada gazeteci Barbara Walters tarafından “bütün eğlence sektörüne zarar vermekle” suçlanmıştı. İnsanların taciz iddiaları daha sonra geri çekildiği veya reddedildiği zaman mağdurlar için konuşmak çok daha zor hale geliyor. Örneğin ünlü yönetmen Bryan Singer’ın 1997 yılında Apt Pupil filminde çocuklara çıplak duş aldırdığı iddiasıyla hakkında açılan davanın delil yetersizliği nedeniyle reddedilmesi, diğer cinsel istismar mağdurlarının Singer ile ilgili şikayetlerini geri çekmelerine yol açmıştı. Ancak davaların kapatılması Bryan Singer ile ilgili söylentileri sona erdirmemişti. The Real O’Neals adlı dizinin oyuncusu Noah Galvin bir röportajında, “Evet. Bryan Singer küçük çocukları havuzuna davet etmekten hoşlanır ve gecenin karanlığında onlarla oynaşır. (Gülüşmeler) Bununla bir ilgim olmasını istemiyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak daha sonra bu kısım röportajdan çıkartılmış ve Galvin, Tiwtter’dan yaptığı açıklamada Bryan Singer ile ilgili yaptığı korkunç açıklama nedeniyle özür dilemişti. Singer’a yönelik iddialar, Hollywood’da giderek yaygınlaşan sübyancılığı konu alan 2014 yapımı “An Open Secret” adlı belgesel filmde de yer almıştı. Ancak daha sonra Singer ile ilgili iddiaların olduğu final kısmı, belgeselden çıkarılmıştı.
Weinstein olayında cinsel istismar on yıllarca sürdü. Ancak aktrist Ashley Judd’un Weinstein ile ilgili nihayet konuşması üzerine pandoranın kutusu açıldı ve Weinstein’ın tacizine maruz kalan aktristler, sessizliklerini bozarak birbiri ardına açıklama yapmaya başladılar. Ancak sektörde Ashley Judd’un sahip olduğu prestije sahip olmayan 80’lerin yıldız oyuncusu Feldman’ın sübyancılıkla ilgili iddiaları sonrasında ne yazık ki böyle bir patlama gerçekleşmedi. Weinstein olayı, birbiri ardına gelen açıklamalarla Hollywood’da bir istisna niteliği taşıyor. Sübyancılık ve cinsel istismarın Hollywood’da oldukça yaygın olduğu bilinen bir gerçek. Ancak yine de Hollywood’un karanlık yüzü hakkında bilinmeyen çok şey var. Bundan sonra bunların ayyuka çıkıp çıkmayacağını ise zaman gösterecek.
Kaynak: https://www.thedailybeast.com/hollywoods-other-open-secret-besides-harve…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook