Uluslararası Af Örgütü: Evde kalın çağrısına uyan yüzlerce Musullu, ABD’nin hava saldırılarında katledildi

Uluslararası Af Örgütü, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak’ın Musul kentinde IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyon kapsamında yaşanan sivil kayıpların şok edici seviyede arttığını duyurdu. Örgütün Irak’la ilgili yayımladığı raporda, hava saldırılarının yanı sıra Irak güvenlik güçleri ile IŞİD militanları arasında devam eden kara savaşında da benzer durumun yaşandığı kaydedildi. Musul’un batı yakasından kaçmayı başaran bir sivil, “Evler üzerimize yıkıldı. Eşyalarımızı alamadan kaçtık. Eğer kaçarken kalabalık olsaydık yakalanmış olurduk” sözleri ile bölgedeki durumu anlattı.
Raporda ayrıca, Irak hükumetinin operasyonlar sırasında halktan bulundukları yeri terk etmemesini istediği, bu çağrıyı dikkate alan yüzlerce sivilin ise hava saldırıları sırasında evlerinde öldüğü vurgulandı. ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Musul’un Cedide bölgesinde 17 Mart’ta düzenlediği hava saldırısında 150’den fazla sivilin hayatını kaybettiğine dikkati çekildi. Öte yandan IŞİD’in çatışmalardan kaçmaya çalışan sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı bildirildi.
Uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının 27 Mart Pazartesi günü Musul’un batı yakasındaki terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği saldırılarda 43 sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi. İsminin açıklanmasını istemeyen Irak ordusunda görevli üst düzey bir askeri yetkili, uluslararası koalisyon güçlerinin Musul’un batı yakasındaki Bab Sincar ve Et-Tavafe bölgelerindeki iki IŞİD hedefine gece hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Askeri yetkili, Bab Sincar’daki IŞİD hedefine yönelik ilk saldırıda aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 23 sivilin yaşamını yitirdiğini öne sürdü. Hemen ardından Tavafe bölgesindeki diğer bir hedefe hava saldırısı düzenlendiğini belirten Iraklı yetkili, “IŞİD’e karşı yürütülen askeri operasyondan korkup büyük bir evde saklanan Hasan Yunus el-Cerceri’nin ailesinden 20 kişi, bu ikinci hava saldırısında hayatını kaybetti” dedi. Uluslararası koalisyon güçlerinin 17-23 Mart tarihlerinde Musul’un Cedide bölgesinde “yanlışlıkla” sivil hedeflere düzenlediği hava saldırısı sonucu 200’den fazla sivilin enkaz altında kalarak öldüğü duyurulmuştu. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 17 Mart’ta Musul’da sivillerin ölümüne yol açan hava saldırısının Irak güvenlik güçlerinin talebi doğrultusunda gerçekleştirildiğini açıklamış, Irak ordusu ise saldırıyla ilgili koalisyondan hava desteği talebinde bulunmadıklarını iddia etmişti.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/03/28/uluslararasi-af-orgutu-evde-kalin-cagr…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook