Trump’ın görevi devralmasıyla İsrail, Doğu Kudüs’te 566 yeni konuta onay verdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 45’inci Başkanı Donald Trump’ın yemin ederek göreve başlamasından iki gün sonra İsrail işgal altındaki Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşimciler için yeni konutların inşasına yeşil ışık yaktı.
Kampanya döneminde seçilmesi halinde ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sözü veren Trump’ın ABD Başkanlığı’nı devralmasının ardından Kudüs Belediyesi’nin 566 yeni konutun inşa edilmesine onay vermesi dikkat çekti.
Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO) Yönetim Kurulu Üyesi Hanan Aşravi söz konusu kararın zamanlamasına işaret etti: “Özellikle Kudüs’ü hedefleyerek Trump’ın seçim kampanyasında Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi yönünde sarf ettiği sözleri kullanıyorlar. Dolayısıyla da İsrail’in Kudüs’teki yerleşim yerlerini genişletmek için kenti yasadışı olarak ilhak etmesini yasallaştırıyorlar.”
Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi Başkanı Meir Turgeman daha önce yaptığı açıklamada Trump’ın Amerikan başkanlığına seçilmesinin Doğu Kudüs’te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşasının önünü açacağını ifade etmişti.
Bir asırdır bitmeyen Kudüs meselesi bir kez daha dünya gündemine otururken İsrail kabinesinin bugünkü toplantısında ise Başbakan Binyamin Netanyahu da Amerikan Başkanı Donald Trump’la telefonda görüşeceğini söyledi.
Bu arada İsrailli iki milletvekili bazı hükümet yetkililerinin de desteğiyle Batı Şeria’da bulunan 37 bin nüfuslu Ma’ale Adumim yerleşkesinin İsrail’e dahil edilmesi önerisinde bulundu.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/01/22/trump-in-gorevi-devralmasiyla-israil-d…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook