‘Trump işkenceyi geri getirecek’ iddiası: ABD istihbarat yetkilileri Trump’a işkencenin “işe yaradığını” söylemişler

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın danışmanlarının kendisine ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) yurt dışındaki hapishaneleri ve işkence içerikli sorgulama yöntemleri üzerindeki sınırlamaları kaldıran bir Başkanlık Kararnamesi hazırladığı öne sürüldü.
ABD basınında yer alan haberlerde Trump’ın, ulusal güvenlik ekibine CIA’in 11 Eylül saldırıları sonrasında El Kaide ve ilişkili örgütlerin mensuplarını, şüphelilerini sorgulamak amacıyla yurtdışında kurduğu gizli hapishanelerin durumunun, terör şüphelilerine uygulanan işkence içerikli sorgulama yöntemlerinin IŞİD mensupları ve şüphelileri için de kullanmak üzere gözden geçirmelerini talep ettiği iddiasına yer verildi.
ABC’ye verdiği röportajda üst düzey istihbarat yetkilileriyle görüştüğünü ve onlara “işkence işe yarıyor mu” diye sorduğunu anlatan Trump, “kesinlikle evet” cevabı aldığını aktardı. Trump, ekibiyle işkence konusunu görüşeceğini ve onların fikirlerine uyacağını ifade etti. Trump, işkencenin kesinlikle işe yaradığını düşündüğünü de sözlerine ekledi.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201701261026939456-abd-trump-iskence-wate…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook