Teröristler Avrupa’da kolaylıkla ağır silahlara ulaşabiliyor

Belçikalı bir sivil toplum örgütünün yaptığı araştırmaya göre Avrupa genelinde teröristler için silah erişiminin giderek kolaylaştığı belirtildi.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun finansmanıyla Flaman Barış Enstitüsünün “Avrupa’da Teröristlerin Silahlara Erişimi” başlıklı araştırması, son yıllarda suç ve terör gruplarının Avrupa genelinde yüksek miktarda silah elde ettiğini ortaya koydu.
Suç ve terör gruplarının Avrupa’da oluşan silah karaborsalarından ağır silahları kolaylıkla edinmeye başladığına dikkat çekilen araştırmada, bu grupların yasal mevzuatlardaki boşluklardan da faydalandığı kaydedildi.
Halihazırda AB sınırlarında milyonlarca kayıtsız silah bulunduğu aktarılan araştırmada, Avrupa ülkeleri arasında daha fazla iş birliği yapılması ve yasal mevzuatlardaki eksikliklerin giderilmesi gerektiği belirtildi.
Araştırmaya katkı sağlayan Flaman Barış Enstitüsü Uzmanı Nils Duquet, “Avrupa genelinde iyi bağlantıları olan suçluların ağır silahlara erişimi kolaylaşmış durumda.” açıklamasında bulundu.
Kaynak: TRT Haber
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook