Tecavüz suçundan 5 yıldır hapiste olan eski İsrail Cumhurbaşkanı Katsav erken tahliye edildi

Tecavüz ve cinsel taciz suçlamaları nedeniyle 7 yıla mahkum edilen İsrail’in eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, erken tahliye oldu. 7 yıl cezaevinde yatması beklenen Katsav, 5 yılın ardından tahliye oldu. Katsav’ı cezaevinden çıkışta eşi karşıladı.
Katsav, 1998 yılında Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde yanında çalışan ve kısaca A. olarak tanımlanan bir kadına iki kez tecavüzden ve 2000 yılında cumhurbaşkanı olduktan sonra iki ayrı çalışanına cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulunmuştu.
Katsav’ın tahliye şartları arasında iki yıl boyunca basına konuşmamak ve düzenli olarak Tevrat okumak da yer alıyor.
2000-2007 yılları arasında cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Katsav, tecavüz iddialarının medyaya sıçramasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kararın açıklanmasının ardından, yaşananların İsrail Devleti ve vatandaşları için üzüntü verici bir gün olduğunu belirtmiş, mahkemenin mesajının çok net ve açık olduğunu, kararın, “kanunların önünde herkesin eşit olduğunu gösterdiğini” vurgulamıştı. Başbakan Netanyahu 2011’deki mahkumiyet kararı için “Bu her kadına mesajdır” ifadelerini kullanmıştı.
Katsav’ın hapis cezasını tamamlamadan tahliye edilmesi bazı İsrailli milletvekillerinin tepkisini çekti. Tahliyeyi eleştirenler kararın olumsuz bir örnek teşkil edeceği görüşünde.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook