Suud prensi Tahrir’de yüzlerce insanı katleden Mısırlı işkence uzmanını satın aldı

Suudi Arabistan’da milyarder prens ve bakanları yolsuzlukla mücadele operasyonu kapsamında tutuklayarak lüks otele kapatan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Mısır’ın önce devrilen; sonra da darbeci Sisi yönetiminde serbest bırakılan eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in işkenceci istihbaratçısını kiraladığı ortaya çıktı. Mübarek döneminde 14 sene İçişleri Bakanlığı yapan ve son olarak 7 sene hapis cezasına mahkum olan Habib El Adli’yi Riyad’a kaçıran Prens Selman, Mısırlı istihbaratçıyı özel güvenlik şefi olarak görevlendirdiği öğrenildi.
Mısır’da devlet güvenlik araştırmaları servisinde kariyerine başlayan ve 62 turistin ölümüne neden olduğu Luksor Katliamı’nın ardından Mübarek tarafından İçişleri Bakanlığı’na getirilen Adli, Arap Baharı’nın ardından ülkesinde iki kez hapse mahkum oldu. İç istihbarat servisi olarak nitelendirilebilecek özel bir ekip kurarak Müslüman Kardeşler ile bağlantısı olan herkesi hedef alan ve güvenlik güçleriyle ‘işkence’ kavramını bütünleştiren Adli, 15 Nisan 2017’de Bakanlığın 110 milyon dolardan fazla parasını kullanmak suçundan 7 sene hapis cezası alınca Prens Selman imdadına yetişti. Giza’daki evinden Suudi ajanların yardımıyla teslim alınan Mısırlı istihbaratçı, Kızıl Deniz üzerinden önce Cidde’ye oradan da Selman’ın sarayının bulunduğu Riyad’a getirildi.
New York Times’a bilgi veren kaynaklar Suudi Veliaht Prens’in Mısırlı istihbaratçıyı ‘özel güvenlik şefi’ olarak görevlendirdiğini belirtirken, Middle East Eye sitesi ise Riyad’da lüks bir otele kapatılan milyarder prens ve bakanlara yönelik sistematik işkencelerin Adli’nin işi olduğunu ifade etti.
Tahrir Meydanı’ndaki gösterilerde eylemcilere ateş açılması emrini veren kişi olarak müebbet hapse mahkûm olmasına rağmen sadece 3 sene hapis yatarak kurtulan Adli, Mısır’da Baas rejiminin ‘kara kutusu’ olarak biliniyor. Son dönemde Arap milliyetçiliğini kullanarak İran’ın Ortadoğu’daki etkisini kırmayı amaçlayan Suudilerin, Mısırlı istihbaratçının bildiklerinden yararlanmak için satın aldıkları da ifade ediliyor
Kaynak:http://www.star.com.tr/dunya/bin-selman-misirdan-iskenceci-ithal-etti-ha….

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook